Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenskiy: Ateşkes Konuları Referandumla Belirlenmeli

Ateşkes anlaşması için uzlaşma konularına halkın karar vermesi gerektiğini söyleyen Ukrayna lideri, Rusya’nın ültimatomlarını yerine getirmeyeceklerini belirtti.
Zelenskiy: Ateşkes Konuları Referandumla Belirlenmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya ile ateşkes anlaşması için tartışılan konuların, Ukrayna halkı tarafından referandumla belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ateşkes konuları hakkında “Uzlaşma formatına halk karar verecek ama onların ne olacağı ise bizim Rusya ile müzakerelerimizin meselesi olacak. Bu nedenle her halükarda bu yolu halkımızla birlikte yürümeye ve her şeyi yapmaya hazırım.” dedi. Ukrayna’nın NATO ülkesi olmadığı halde üyelik şartlarında desteklemeye hazır ittifak ülkeleri olduğuna dikkat çekti.

Zelenskiy, Rusya’nın öne sürdüğü şartları ve ültimatomunu yerine getirmeyeceklerini belirtti. Açıklamasında “Her şeyden önce bunu fiziksel olarak yapamayız. Bunun için herkesi yok etmek gerekiyor. O zaman ültimatom otomatik olarak yerine getirilecek.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın kendilerinden Harkiv, Kiev ve Mariupol’u istediğini söyleyen Zelenskiy, bunu ne şehirde yaşayan sakinlerin ne de kendisinin yapacağını belirtti. Bu ültimatomun ancak tamamen yok olduklarında uygulanmış olacağını ekledi. Söz konusu ültimatomların savaşta herhangi bir sonuç getirmeyeceğini aktardı.

Donbass Bölgesi’nde 16 Bin Kişi Tahliye Edildi

Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi Başkanı Mikhail Mizintsev’in açıklamasına göre bugün Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinden, Rusya’ya 16 bin kişi tahliye edildi.

Operasyonun başından bu yana 3 bin 614’ü çocuk olmak üzere 346 bin 740 kişinin tahliye edildiğini, 40 bin 392 adet özel aracın Rusya sınırını geçtiğini söyledi. Ukrayna’dan gelen mültecilerden 9 bin 500 kişinin geçici konaklama merkezinde kaldığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu