Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenski’nin AB’ye Acil Üyelik Çağrısına Yanıt Geldi

Rusya ile yapılacak müzakerelerden gelecek sonuç merakla beklenirken, Ukrayna liderinin AB’ye yaptığı çağrı ve sonrasındaki gelişmeler haberimizde.
Zelenski’nin AB’ye Acil Üyelik Çağrısına Yanıt Geldi
Yorum

Tüm dünya nefeslerini tutmuş Belarus’tan gelecek haberleri bekliyor. Ukrayna ve Rusya heyetlerinin Belarus sınırındaki müzakereleri başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, görüşmenin sonuç vereceğine inanmadığını fakat yine de şans verilmesi gerektiğini söylemişti.

Son 4 gün içinde 16 çocuğun hayatını kaybettiğini belirten Zelenski, “Avrupa Birliği’ne, yeni özel prosedür kapsamında Ukrayna’nın derhal katılımı için çağrıda bulunuyoruz” dedi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Ukrayna’nın savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi, makro-finansal yardım ve Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin somut kararlar hakkında konuşulduğunu belirtti.

Avrupa Birliği yetkilisi Charles Michel, 27 üye ülke arasında bloğun genişletilmesi konusunda anlaşmazlıklar olduğunu söyledi.

Charles Michel Açıklaması
Kaynak: Twitter

Açıklamasında, “Kurallara dayalı uluslararası düzeni savunmalıyız. Dün ortaya çıkan tehdit, bir tür jeopolitik terörizm kurmaya çalışan diğer provokasyonların üzerine çıkıyor. Sert ve soğukkanlılıkla yanıt vermeliyiz.” ifadesini kullandı.

Şu ana kadar 4.500 Rus askerinin öldürüldüğünü açıklayan Ukrayna lideri, “Komutanlarınıza, propagandacılarınıza inanmayın. Sadece hayatınızı kurtarın” dedi.

Sosyal medya hesabındaki son paylaşımında ise Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile görüştüğünü ve güçlü destekleri için teşekkür ettiğini söyledi. Japonya’nın Rusya’ya karşı en sert yaptırımları desteklediğini belirtti.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de bir görüşme yaptı. Telefon görüşmesinin detayını paylaşan Stoltenberg, NATO’nun müttefiklerine hava savunma füzeleri, tank karşıtı silahların yanı sıra insani ve mali yardımlarla desteği artırdığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu