Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: Ruslar Yüzlerce Hastane ve Tıp Merkezine Zarar Verdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın işgal süresince hastane ve tıbbi kurumlara zarar verdiğini söyledi.
Zelenski: Ruslar Yüzlerce Hastane ve Tıp Merkezine Zarar Verdi
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı devam ediyor ve bölgedeki tahribat her geçen gün daha da artıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yaşanan son duruma dair açıklamalarda bulundu.

Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yüzlerce hastaneyi ve diğer tıbbi kurumları harap ettiğini ve doktorları kanserle mücadele veya ameliyat yapma yeteneğinden yoksun bıraktığını söyledi.

Ukrayna lideri ana savaş alanları olan doğu ve güney bölgelerde, temel antibiyotiklerin bile bulunmadığını belirtti.

Zelenski: Bölgede Durum Felaket

Zelenski konuşmasında, “Sadece tıbbi altyapıyı düşünürseniz, bugün Rus birlikleri yaklaşık 400 sağlık kurumunu (hastaneler, doğum servisleri, poliklinikler) yok etti veya zarar verdi.” ifadelerini kullandı.

Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen bölgelerde durumun felaket olduğunu belirten Zelenski, “Bu, kanser hastaları için tam bir ilaç eksikliği anlamına geliyor. Bu, diyabet için aşırı zorluklar veya tamamen insülin eksikliği anlamına geliyor. Ameliyat yapmak imkansız. Hatta oldukça basit bir şekilde, antibiyotik eksikliği anlamına geliyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Savaşın en çok kınanan eylemlerinden biri olarak Mart ayında liman kenti Mariupol’de bir doğum hastanesi neredeyse tamamen yok edilmişti. Rusya, saldırının fotoğraflarının kurmaca olduğunu iddia etmişti.

Kremlin, yalnızca askeri veya stratejik bölgeleri hedef aldığını ve sivilleri hedef almadığını söylüyor. Ukrayna günlük olarak Rus bombardımanı ve çatışmalarından kaynaklanan sivil kayıpları bildiriyor ve Rusya’nın savaş suçları işlediğini belirtiyor. Rusya ise bu iddiaları reddediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın