Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenski NATO’ya Seslendi: Rusya Kendi Düzenini Dayatıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, NATO zirvesindeki liderlere seslendi. Zelenski silah ve mali yardım talebini yineledi.
Zelenski NATO’ya Seslendi: Rusya Kendi Düzenini Dayatıyor
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, İspanya’nın başkenti Madrid’de NATO zirvesi gerçekleştiriliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, NATO liderlerine ülkesinin kendisini Rusya’ya karşı savunmak için daha fazla gelişmiş silaha ve paraya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Rusya’nın hırslarının bitmediğini belirten Zelenski, ülkeyi işgale karşı savunmanın aylık maliyetinin 5 milyar dolar olduğunu ifade etti.

NATO zirvesine çevrimiçi olarak katılan Zelenski, “Bu Rusya’nın sadece Ukrayna’ya karşı yürüttüğü bir savaş değil. Bu, Avrupa’daki koşulları dikte etme hakkı için gelecekteki dünya düzeninin nasıl olacağını dayatan bir savaş” açıklamasında bulundu.

Bu nedenle Ukrayna’yı silah, finans ve Rusya’ya karşı savaş için ödeme gücünü durduracak siyasi yaptırımlarla desteklemenin gerekli olduğunu ifade etti.

Modern Silahlara İhtiyaç Var

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı koymak için modern füze ve hava savunma sistemlerine ihtiyacı olduğunu belirten Zelenski, “Onları bize sağlayarak, Rusya’nın şehirleri yok etme ve sivilleri terörize etme taktiklerini tamamen kırabilirsiniz” diye konuştu.

Zelenski, Rusya’nın, savaşın en ağır yaşandığı doğudaki Donbas bölgesini almaktan vazgeçmek istemediğini söyledi. Rus liderliğinin bağımsız devletler yerine Avrupa’da kendi mülkiyeti olarak gördüğü şehirler hayal ettiğini kaydeden Zelenski, diğer komşu ülkeler için tehlikeye işaret etti.

Zelenski, Ukrayna’ya mali desteğin artık silah yardımından daha az önemli olmadığına dikkat çekerek, ayda yaklaşık 5 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu ve bunun savunma için temel bir rakam olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu