Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: Etkili Bir İklim Politikası Barış Olmadan Olanaksız!

Birleşmiş Milletler COP27 iklim zirvesinde konuşan Zelenski, iklim politikalarının barış olmadan bir sonuç vermeyeceğini söyledi. Detaylar haberde;
Zelenski: Etkili Bir İklim Politikası Barış Olmadan Olanaksız!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Mısır’da düzenlenen Birleşmiş Milletler COP27 iklim konferansına Salı günü bir video mesaj aracılığıyla katılım gösterdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, dünya hükümetlerini iklim değişikliğiyle mücadele çabalarından uzaklaştırdığını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel enerji kaynakları, gıda fiyatları ve ülkenin ormanları üzerindeki etkisine dikkat çekti. Barış olmadan etkili bir iklim politikası olamayacağının altını çizdi.

Rusya’nın neden olduğu savaşın, düzinelerce ülkeyi enerji fiyatlarını düşürmek amacıyla kömürle çalışan elektrik üretimine yeniden başlamaya zorlayan bir enerji krizine neden olduğuna değindi. Bunun nedenini kasıtlı Rus eylemlerine bağladı ve ülkeleri şok edici bir şekilde yükselen fiyatları düşürmek için bu tür önlemlere zorladığını belirtti.

Zelenski konuşmasının devamında “İklim değişikliğinin mevcut belirtilerinden muzdarip olanları etkileyen ve hızla yayılan bir gıda krizi ortaya çıktı. Rusya’nın çıkardığı bu savaş altı aydan kısa bir sürede Ukrayna’da 5 milyon dönümlük ormanı yok etti” ifadelerini kullandı.

Zelenski, Liderleri Eleştirdi

Dünya liderlerini, gerçek bir değişim sağlamadan iklim değişikliğine sözde hizmet ettikleri için eleştiren Zelenski, bu konuda devletleri tek tek isimlendirmedi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen BM iklim konferansında bu yıl ilk kez bir sergi alanına ev sahipliği yapıyor. Ancak COP27’deki renkli logolar, bayraklar ve yeşilliklerle süslenmiş diğer stantlardan farklı olarak, alanın savaşı simgelemek için griyle kaplanmış olan kasvetli hali göze çarpıyor.

Ukrayna’nın COP27 heyeti üyeleri, varlıklarının küresel dikkati, Rusya’nın Şubat’ta başlayan işgalinin iklim ve çevresel sonuçlarına çekmesini umduklarını söyledi.

Ülkenin Çevre Bakanlığı Yardımcısı Svitlana Grynchuk, “Ukrayna’daki durumu göstermek önemli” derken, ayrıca iklim ve çevre açısından gelecekleri hakkında düşünmeye çalıştıklarını ifade etti.

Grynchuk, Ukrayna ve Rus birlikleri arasındaki çatışmalarda yok edilen yenilenebilir enerji projelerinden bahsetti ve gelecek için umut verici bir not düştü: “Ülkemizi yeniden inşa etmek için birçok planımız var. Daha yeşil olacak.”

Bu arada Ukrayna Çevre Bakanı Ruslan Strilets’in de önümüzdeki hafta COP27’de olması bekleniyor.

DTEK: Yeşil Enerji Kapasitesinin Yarısı İşgal Altında

Ülkenin en büyük özel elektrik üreticisi DTEK’in CEO’su Maxim Timchenko ise yaptığı açıklamada, şirketinin yeşil enerji kapasitesinin yarısının şu anda Rus işgali altındaki bölgede bulunduğunu söyledi.

Timchenko, genel olarak ülkenin savaşta “işgal altındaki topraklarda bulunan rüzgar kapasitesinin yaklaşık yüzde 90’ını ve güneş enerjisinin yaklaşık yüzde 30’unu kaybettiğini” söyledi. Etkisi giderek artan soğuk mevsimden duyduğu endişeyi dile getirerek, “Ukrayna tarihinin en zor kışlarından biri olacak. Gerçekçi olmalıyız” şeklinde konuştu.

DTEK’in savaşta hasar gören bir elektrik santralini hızlı bir şekilde restore etmeyi ve şebekeye yeniden bağlamayı başardığını da söyledi ve “Hayatta kalmak adına tüm hazırlıkları yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.