Paylaşım

Zayıf İstihdam ve Moody’s Kararı Piyasaları Nasıl Etkiler?


 

Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklenenin altında gelmesi üzerine, uluslararası piyasalar bu durumu fiyatlamaya başladı. Yurtiçi piyasalar ise bugün Moody’s tarafından yapılacak açıklamaları bekliyor. Peki, piyasalardaki son durum ne?

Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklandı. Açıklamada bu verilerin, bir yılı aşkın sürenin en zayıf artışını gösterdiği kaydedildi. Beklentinin altında kalan veri nedeniyle, ABD endeks vadeli kontratları geri çekildi. Gelişmiş ülkelerin para birimleri altın ile birlikte yükselişe geçti. Petrol ise New York’ta varil başına 50 dolar civarından işlem gördü.

Fed bu yıl içerisinde bir faiz artırımına gidileceğini ancak bunun zamanını dünya ekonomisinin belirleyeceğini bildirmişti. Bu doğrultuda, Cuma günü açıklanan verilerin beklenen en düşük tahminlerin de altında gelmesi, Fed’in faiz artırımını geciktireceği yönündeki düşüncelerin güçlenmesini sağladı. New York Fed Başkanı, William C. Dudley’in bugün bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapması bekleniyor.

Standard &Poor’s 500 endeks vadeli kontratları, Cuma günü kısa seansta % 1 düşüş sergilemişti. Japonya’daki Topix Endeksi istihdam verilerinin yende güçlenmeye neden olmasıyla birlikte % 2 gerileme gösterdi. Altın % 0.9 artarken, petrol % 2.4 değer kazandı. Petrolün değer kazanmasında, Suudi Arabistan’ın mayıs ayı satışları için fiyatları yükseltmesinin etkisi oldu.

Konu ile ilgili olarak Citigroup Inc. Döviz stratejisti Todd Elmer’in değerlendirmesine göre; istihdam verileri ABD’de daha sıkı bir politikaya yönelimi yavaşlatacak, buna bağlı olarak yatırımcılar diğer para birimlerine gitmek zorunda kalacaktır.

BIST 100 Endeksi ise Cuma günü % 1.61 artış göstererek 82,994.31 puandan kapanış yaptı. ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklanması üzerine ani bir yükselişle 83,000 seviyelerine çıktı. 2.59 seviyelerinin üzerinde seyreden ABD doları ise yine istihdam verilerinin açıklanmasının ardından 2.56 seviyesinin de altına indi. Daha sonra 2.57 seviyesinde seyretmeye başladı.

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu 2013 yılı Mayıs ayında yatırım yapabilir şeklinde daha önce onaylamıştı. Bu yılın ilk gözden geçirilmesi ise bu Cuma günü yapılacak. Ekonomistler bu değerlendirme ile ilgili olarak fazla bir değişiklik beklemediklerini ifade ediyor.

Cuma günkü gelişmelerin ardından BIST 100 Endeksi haftayı 82,343.90 puan ile açtı. Dolar/TL kuru 2.57, Euro/TL kuru 2.82, sepet kur ise 2.6940 seviyelerinde seyrediyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın