Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Milyonlarca Android Kullanıcısını Etkileyen Agent Smith adlı Kötü Yazılım Tespit Edildi

Akıllı telefon kullanıcıları için tehdit oluşturan kötü amaçlı yazılımlara bir yenisi daha eklendi. Agenth Smith adı verilen yazılımın 25 milyon Android kullanıcısını etkilediği tahmin ediliyor.

Akıllı telefon pazarının önemli bir bölümünü Android kullanıcıları oluşturuyor. Play Store ise çatısı altında milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan dev bir platform haline gelmiş durumda. Böylesine büyük bir mağazada hiç kuşkusuz kötü amaçlı yazılımlara sıkça rastlanıyor.

Google, Play Protect koruması ile bu tarz olayların önüne geçmeyi amaçlıyor olsa da yeni güvenlik risklerinin yaşanmasının önünü alamıyor. Yapılan bir araştırma milyonlarda Android kullanıcısını etkileyen yeni bir zararlı yazılımı ortaya çıkardı. Güvenlik şirketi Check Point’in yaptığı çalışma sonucu Agent Smith adlı yeni bir zararlı yazılıma rastlandı.

Android kullanıcıları üzerinde etkili olan zararlı yazılımın mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı bile etkileyebildiği belirtildi. Bu açıdan bakıldığında yüksek bir etki alanına sahip olduğu görülüyor.

Agent Smith Android Kullanıcılarını Tehdit Ediyor

Agent Smith Android Kullanıcılarını Tehdit Ediyor

Check Point’in yaptığı çalışma sonucu ortaya çıkan kötü amaçlı yazılımın 25 milyondan fazla kullanıcıyı etkilediği tahmin ediliyor. Ancak bu yazılımın diğer kötü amaçlı yazılımlardan bir farkı var. Agent Smith, kullanıcıların kişisel verilerini hedef almıyor. Geliştirilen yazılımın kişisel veri toplamak yerine cihazlarda yüklü olan uygulamaları ele geçirmek ve reklam gösterimi yapmak.

Bununla beraber uygulamaların güncelleme yapmasını da engelliyor. Reklam gösteriminden elde edilen gelir yazılımı geliştiricilere büyük bir kaynak sağlıyor. Android’de bu denli yüksek etkiye sahip bir yazılımın geliştiricisini zengin ettiğini söylemek mümkün.

Üstelik milyonlarca kişiyi etkileyen yazılımın popüler uygulamaları hedef aldığı açıklandı. Play Store’da milyonlarca indirmesi olan WhatsApp, Opera Mini ve TrueCaller gibi popüler uygulamalar bu yazılımın radarına takılmış durumda. Araştırmada yer alan notlarda söz konusu yazılımın kullanıcıların kredi kartı bilgilerini hedef alabileceğine yer verildi.

İlk Hedef WhatsApp

İlk Hedef WhatsApp

Agent Smith adlı zararlı yazılımın birinci hedefinin WhatsApp olduğu belirtiliyor. Dünya genelinde açık ara en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasının böyle bir yazılımın hedefinde olması korku verici. Agent Smith’in 9Apps adı verilen üçüncü parti bir uygulama mağazası yoluyla bulaştığı belirtilirken çoğunlukla Hindistan’daki kullanıcıları etkilediği söylendi.

Fotoğraf uygulaması olarak görünen yazılım kolay bir şekilde yüklü olan diğer yazılımlara yerleşiyor. 25 milyondan fazla Android kullanıcısının etkilendiği yazılım sadece Hindistan’da 15 milyon kişiyi etkilemiş durumda. Agent Smith’in Play Store’a da girmek için çabaladığı ancak Google’ın korumasından geçemediği ifade edildi.

Check Point açıklamasında kullanıcıların uygulama indirirken Play Store haricinde üçüncü parti mağazalardan uzak durmalarını öneriyor. Araştırma şirketi söz konusu diğer mağazalarda çok sayıda zararlı yazılımın olduğu konusunda kullanıcıları uyardı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle