Yatırım yapmaya başla!

Zara İşçilerinin İsyanı! Dünyanın En Zengin İsimlerinden Ortega Paralarını Ödemiyor!

Zara için üretim yapan işçiler, dünyanın en zengin isimlerinden Amancio Ortega'nın sahibi olduğu Zara'yı "paramızı alamadık" başlıklı etiketlerle protesto etti. İşte haberin detayları;
Zara İşçilerinin İsyanı! Dünyanın En Zengin İsimlerinden Ortega Paralarını Ödemiyor!

Zara için yıllardır üretim yapan işçiler, fabrikanın bir gecede boşaltılıp sahibinin kaçması üzerine ne maaşlarını ne de kıdem tazminatlarını alamadılar. Bunun üzerine çeşitli kampanyalar yürüten işçiler, dünyanın en zengin 4. ismi olan Amancio Ortega’yı tüm dünyaya şikayet ettiler.

Tekstil kralı olarak da tanınan Amancio Ortega, 2 yıl önce dünyanın en zengini olma ayrıcalığını da yaşamış, Bill Gates’in koltuğunu kaparak birinciliğe yerleşmişti. Ayrıca ülkemizde 1998 yılından bu yana faaliyet gösteren dünya markası Zara, geçen yıl Türkiye’de online satışa başlayacağını duyurmuş, neredeyse 200 üreticiyle çalıştıklarını belirterek bu ağın giderek genişlediğini açıklamıştı. Peki, ne oldu da Zara, parasını alamamaktan şikayetçi işçilerin hedefi haline geldi? İşte haberin ayrıntıları…

Bravo hazır giyim fabrikasında yıllarca Zara için üretim yapan işçiler, uzun süredir hakları olan paralarını almak için uğraşıyorlar.

 Zara için üretim yapan işçiler, uzun süredir hakları olan paralarını almak için uğraşıyorlar.

Fabrikanın bir gecede boşaltılması ve sahibinin kaçması üzerine 3 aylık maaşları içeride kalan, ayrıca kıdem tazminatlarını da alamayan işçiler, Zara, Next ve Mango’nun kapısını çaldı. Ancak Zara kendisi için üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduğunu resmi olarak kabul etse de işçilerin parasını vermedi.

Temiz Giysi Kampanyası aracılığı ile Eylül ayında bir imza kampanyası başlatan işçiler, paralarını almak için seslerini bu şekilde duyurmaya çalıştılar.

işçiler, Zara'yı etiketlerle protesto ediyorSon olarak da İstanbul’daki Zara mağazalarına giderek, ürünleri “alacağınız ürünü ben yaptım ama paramı alamadım” başlıklı açıklamalarıyla etiketlediler.

Destek arayan işçiler etiketin altında, imza kampanyalarının adresini belirterek ayrıca etiketin fotoğrafını #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medyada paylaşılabileceğini not düştüler. Ve sosyal medya kullanıcılarından olaya şöyle tepkiler geldi:

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum