Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zamların Ardı Arkası Kesilmiyor! Çay Fiyatları Güncellendi

Döviz kurundaki yükseliş sonrası zamların ardı arkası kesilmiyor. Çaykur'un çaya yüzde 40'ın üzerinde zam yaptığı paylaşıldı. Detaylar haberde...
Zamların Ardı Arkası Kesilmiyor! Çay Fiyatları Güncellendi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sürecinde Rize’de gerçekleştirdiği mitingde bu yıl çay alım fiyatını kilo başına yüzde 64 artırarak 11 lira 30 kuruşa çıkardığını duyurmuştu. Bugün ise Çaykur’un kuru çay fiyatlarında artışa gittiği paylaşıldı.

BloombergHT’de yer alan habere göre Çaykur, yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderdi. Buna göre çaya ortalama yüzde 43 oranından zam geldiği aktarıldı.

1 kilogramlık Tiryaki çayın tavsiye edilen perakende satış fiyatı eski listede 95.95 TL iken, yeni listede 138.38 TL’ye çıktı. Tiryaki marka çayın fiyatı yüzde 44,2 zamlanmış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon sepetinde çayın ağırlığı yüzde 0,5902 olarak gözüküyor ve yüzde 43’lük gelen zam sonrasında manşet enflasyona etkisi 0,25 puan olarak hesaplanıyor. Gelen zam Temmuz ayı TÜFE verilerinde görülecek.

Yüzde 10-15 Arasında Bir Zam Daha Gelebilir

Erdoğan’ın yaptığı yüzde 64’lük zam sonrasında konuşan Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği (ÇAYSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, raflardaki çayın fiyatını 2023 üretim fiyatının çok altında olduğunu ve zammın elin kulağında olduğunu söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Sektör paydaşlarından edinilen bilgiye göre Çaykur’un önümüzdeki aylarda çaya yeniden yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.