Yatırım yapmaya başla!

Yüzde 3’ten Fazla Kazandıran Hint Rupisi için Uzmanlar Kötümser

Hint rupisi yaklaşan seçimlerden önce iyi bir performans göstererek yatırımcısına kazandırdı. Ama bunun uzun süreli olmayacağı öngörülüyor.
Yüzde 3’ten Fazla Kazandıran Hint Rupisi için Uzmanlar Kötümser

Asya’nın en kötü performans gösteren para birimleri arasında yer alan Hint rupisi, yaklaşan seçimlerle birlikte Şubat ayından beri yüzde 3’ten fazla artış gösterdi. Uzmanlar ise bunun rahatlama hareketi olduğunu dile getirerek çok uzun sürmeyeceğini öngörüyorlar.

Dolar karşısında güçlenen Hint rupisi, Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye işaret ediyor.
USD/INR Paritesi 1 Yıllık Performans
Kaynak: XE – USD/INR Paritesi 1 Yıllık Performans

Şubat ayında dolar karşısında 71 seviyesinde bulunan rupi, 68,39 seviyesine ulaşarak, 2018 yılının Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. USD/INR paritesi, 10 Ekim 2018 tarihinde 74,35 rupi seviyesi ile son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu seviyeden başlayan düşüş, dünkü işlemlerde 68,39 rupiye kadar devam etti.

Hint rupisi, Türk lirası karşısında da yükseliş kaydediyor. Bugünkü işlemlere 0,0795 liradan paylaşan Hint rupisi, daha sonra yaklaşık yüzde 0,40 oranında artıda seyrederek 0,0798 liradan işlm görmeye başladı. 13 Ağustos 2018 tarihinde 0,1030 lira ile son 1 yılın en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Uzmanlar, gelecek seçimlerin iyimserliği ile Hint rupisindeki yükselişin Nisan ve Mayıs ayları boyunca gerçekleşeceğini öngörüyorlar.

Nisan ve Mayıs Aylarında da YükselirAraştırma şirketi Capital Economics‘in dünkü raporuna göre; rupi, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi ve mevcut Başbakan Narendra Modi’nin kazanma yolunda olduğunu gösteren son anketler nedeniyle bu ay, diğer tüm gelişen piyasa para birimlerinden daha iyi performans gösterdi.

Singapur bankası DBS ise dün yaptığı açıklamasında, “Hint rupisinin kısa vadede seçimlerin barometresi haline geldiğine inanıyoruz,” dedi. DBS analistleri, yabancı girişlerdeki artışın en iyi şekilde yansıdığını belirterek, yabancı yatırımcıların Mart ayının başından şu ana kadar 3,3 milyar dolarlık hisse aldıklarını söyledi. Aynı zamanda bu yılın başından beri toplamda 5,6 milyar doların yarısından fazlasını aldıklarını da belirtti.

DBS analistleri yabancı girişlerindeki artış ile ülkenin göstergeleri olan Nifty 50 ve Sensex endekslerinin Şubat ayında %8 arttığını söyledi.

Nifty 50 ve Sensex Endeksleri Yüzde 8 Yükseldi2018 yılında rupi, kötü bir performans gösterdi ve rekor düşük seviyeler kaydetti. Uzmanlar yükselen petrol fiyatları ve gelişmekte olan piyasa sıkıntılarından ötürü söz konusu düşüşün yaşandığını dile getirdiler.

Analistler rupideki iyimserliğin kısa süreli olacağını da bir uyarı şeklinde belirttiler. DBS, rupide görülen yükselişin bir rahatlama olduğunu dile getirirken, Capital Economics de aynı düşünceleri paylaştı. DBS, rupinin FED’in faiz artırımlarını durdurması, ABD ile Çin’in bir ticaret anlaşmasına varacağı konusundaki iyimserlikten güçlendiğini ifade etti.

DBS, yılın ikinci yarısında FED’den iki faiz artırımı beklediğini söylerken, Çin ile müzakereler konusunda hiçbir kesinlik olmadığını söyledi.

FED ve Çin Takip EdilecekDBS analistleri, “Bu yılın ikinci yarısında hala iki FED zammı arıyoruz. Müzakerelere gelince, niyetlerin 2019’un ikinci çeyreğinde ABD-Çin ticaret anlaşmasına yol açacağına ya da İngiltere’nin 29 Mart’ta bir anlaşma yapmadan AB’den çıkmaktan kaçınacağına dair hiçbir garanti yok,” notunu düştü.

DBS analistleri, Modi’nin ilk döneminin ikiz mali ve cari hesap açığı ile dış borcun artmasıyla ilgili rekor düşük seviyelerle sonuçlandığına dikkat ettiklerini söyledi. Yıl sonunda ise dolar karşısında 75 seviyesinde olacağını ifade ettiler. Capital Economics analistleri ise ABD’de beklenenden daha yavaş büyümenin S&P 500’ün çökmesine ve yatırımcıları genel olarak riskli varlıklardan çekilmeye iticeğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum