Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 25’lik Zamda EYT’liler Kapsam Dışı Değil

Emekli maaşlarına verilecek zamda yüzde 25’lik oranın EYT’liler için de geçerli olup olmayacağı sorusu yanıt buldu.
Yüzde 25’lik Zamda EYT’liler Kapsam Dışı Değil
HABER GİRİŞ

Emekli aylıklarına verilecek zam oranına ilişkin Meclis’te görüşülen konu başlıkları kamuoyunun gündemine sunulmaya devam ediyor. Son madde, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında emekli olan vatandaşların yüzde 25’lik zam kararına dahil olup olmadığı meselesine ilişkin oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde emekli aylıkları için yeni zam oranını içeren önerge kabul edildi.

Emek aylıklarına gelecek zammı da içeren torba yasa teklifinin detaylarını paylaşan Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre EYT’lilerin adı maaş zammı önergesinde geçti.

Komisyon’dan geçen önergede EYT’lileri kapsama dahil etmeyecek bir düzenlemeye yer verilmedi.

Böylece yüzde 25 oranındaki zamdan EYT düzenlemesiyle emekli olan vatandaşlar da faydalanacak.

GCM Yatırım Banner

Bu hafta yasalaşması beklenen önergede emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılın ikinci çeyreğinden itibaren toplam yüzde 25 oranında zam alacak.

Daha önce emekli sandığında yüzde 17,55 ve SSK ile Bağ-Kur emeklileri için yüzde 19,77 olarak uygulanacak olan zam oranları böylece yüzde 25’e çıkarılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.