Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 113 Kazandıran Enerji Şirketinden Birleşme Açıklaması

Enerji şirketi holding yapısını genişleterek birkaç gün önce paylarını satın aldığı holdingle devralma yöntemiyle birleşecek. İşte haberin detayları;
Yüzde 113 Kazandıran Enerji Şirketinden Birleşme Açıklaması
HABER GİRİŞ

Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) kolaylaştırılmış usulde birleşme açıklaması yaptı. Bundan birkaç gün önce KAP’a yapılan bildirim ile Işıklar Holding’deki iştirak oranını yüzde 87,86’dan yüzde 98,30’a çıkardığını duyurmuştu. Bugün ise birleşme açıklaması geldi.

Işıklar Enerji, 1 Aralık tarihinde KAP’a Işıklar Holding’deki B Grubu paylarda alım yaptığını bildirmişti. Toplam işlem tutarının 62.597.535,58 TL olduğu açıklanırken, sınırın altında olduğu için değerleme raporu hazırlatılmamasına karar verilmişti.

Bugün ise Işıklar Holding’in Işıklar Enerji bünyesinde devralma yöntemiyle birleşmesine karar verildiği ve bunun için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) onay için başvuru yapılacağı açıklandı. Birkaç gün önce gerçekleşen pay alımının birleşme için yapıldığı da bu şekilde anlaşılmış oldu.

Işıklar Enerji hisseleri (IEYHO) TSİ 15:30 sularında yüzde 4,66 düşüşle 4,5 lirada geziyor.
IEYHO Hisse Fiyatı - 06.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler yaklaşık 1 haftadır sert düşüşler gösterdi ve geçen haftanın ortasına göre yüzde 12,43 kayba işaret ediyor. Yıllık getirisi yüzde 113,74 olurken, Kasım ayında elde edilen kazanımlar tamamen geri verilmiş durumda bulunuyor.

Işıklar Enerji hisseleri Ekim ayında borsanın genel trendi itibarıyla düşüşe geçerken, Kasım ayında bir toparlanma göstermişti. Ancak birkaç günlük işlemlerde bu kazançları sıfırladı. 9 Kasım’da 5,64 lira ile rekor kıran hisseler, bugün itibarıyla 4,47 lira seviyesine gerilemiş durumda.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın