Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

%1,5 Ekside Fiyatlanan Platin En Çok Düşen Emtia Oldu

Platin yüzde 1,5 ekside fiyatlanırken en çok düşen emtia olarak öne çıktı.
%1,5 Ekside Fiyatlanan Platin En Çok Düşen Emtia Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Platin vadeli işlemleri, negatif dolarla ons başına 976 doların üzerine çıksa da Kasım 2020’den bu yana görülmeyen seviyelere yakın kaldı. Dün en son 988 dolardan işlem gören ons türü platin, bugünkü seansa 987 dolarla başladı.

TSİ 12.16’da yüzde 1,53 ekside işlem gören platin, gün içinde 976 – 991 dolar aralığında hareket etti. Haftalık bazda yüzde 5,40 değerlenirken aylık yüzde 1,1 düştü. Yıllık kazancı ise son veriler ışığında yüzde 16’ya geriledi.

Aynı dakikalarda en çok düşen emtia olarak ilk sırada yer aldı.
Platin %1,5 Düşüş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

İkamesi olduğu paladyum ise pozitif seyretti.

Negatif duyarlılık otomotiv endüstrisinden gelen talep endişeleriyle yönlendirildi. 2021’in ilk çeyreğinde başlayan küresel yarı iletken çip sıkıntısının, metalin katalitik konvertörlerde kullanıldığı otomobil sektörünü vurarak gelecek yılın sonlarına kadar sürmesi bekleniyor.

Yakın vadede General Motors, yaptığı açıklamada otomobil üretimindeki çip kıtlığının etkisini vurguladı. 2021’in ilk yarısında Ağustos ayında öngörülene kıyasla montaj hatlarından beklenenden daha az araç çıkacağını belirtti.

Kuzey Amerikalı otomobil üreticisinin duyurusu, yakın zamanda üretim ve satış tahminlerini düşüren Asyalı ve Avrupalı emsallerinin benzer açıklamalarını izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu