Yatırım yapmaya başla!

2021’de Faaliyet Geçmesi Planlanan Yusufeli Barajı Ekonomiye Yıllık 250 Milyon Dolar Katkı Sağlayacak

Türkiye’nin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nın 2021 yılının Nisan ayında enerji üretmesi ve günlük 3 milyon lira elektrik enerjisi geliri sağlanması amaçlanıyor.
2021’de Faaliyet Geçmesi Planlanan Yusufeli Barajı Ekonomiye Yıllık 250 Milyon Dolar Katkı Sağlayacak

Yapımına 2013 yılının Nisan ayında başlanan ve Türkiye’nin en yüksek barajı unvanına sahip olacak Yusufeli Barajı’nın 2021 yılında bitirilmesi planlanıyor. Artvin ilimizde bulunan Çoruh Nehri üzerine kurulan baraj, ülkemizin yaptığı en prestijli projeler arasında yer alıyor.

Yusufeli Baraj İnşaatı Müdürü Ferudun Ünsal, barajın bitirilip hidroelektrik santralinin devreye alınmasıyla birlikte, günde ortalama 3 milyon lira değerinde elektrik enerjisi geliri elde edileceğini söyledi.

275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı, 750 bin nüfuslu kentin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Yusufeli BarajıArtvin’in en büyük akarsuyu olan Çoruh Nehri, aynı zamanda Erzurum ve Bayburt illerinden de geçiyor. Bu illerden geçerken birçok dere ve akarsuyu da kendi kollarına dahil eden nehrin toplam uzunluğu 438 kilometre olarak biliniyor. Üzerinde başka barajların ve HES’lerin de yer aldığı nehir bu kez ülkenin en yüksek barajına sahip olacak.

Çoruh Nehri üzerinde kurulacak olan Yusufeli Barajı’nın temeli o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı. Hala inşaat devam eden projenin 2021 yılında tamamlanması planlanıyor. 275 metre gövde yüksekliğiyle ülkemizin en yüksek, dünyanın çift eğrilikli ince kemer baraj tipi grubunda üçüncü sırada yer alacak.

558 megavat kurulu güce sahip santralle 2 milyar 130 milyon metreküp su depolanacak. Şu an 154 metre gövde yüksekliğine ulaşılan barajın maliyetinin 2,5 milyar lira olması bekleniyor. Ancak çalışmaya başladıktan sonra günlük 3 milyon lira elektrik enerjisi geliri elde etmesi öngörülüyor.

24 saat aralıksız, günde 4500 kişi baraj çalışmalarında görev alıyor.

4500 Kişi ÇalışıyorYusufeli Baraj İnşaatı Müdürü Ferudun Ünsal, baraj inşaatında 154 metre gövde yüksekliğine ulaşıldığını söyledi. Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Ünsal, 2021 yılının Nisan ay itibarıyla enerji üretiminin başlamasını planladıklarını anlattı.

Baraj çalışmasının yanında ayrıca 70 kilometrelik lokasyon çalışmasının da yapıldığını dile getiren Ünsal, bunların da baraj inşaatı ile tamamlanacağını belirtti. Barajın Türkiye ekonomisine yıllık 250 milyon dolar katkı sağlamasını öngördüklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum