Paylaşım

Yurtiçi Piyasalar Sanayi Verisini Fiyatlandırıyor


 

Mayıs ayı sanayi üretimi verileri açıklandı. Yeni hükümetin kurulma aşamasında yaşanan belirsizliğin netleşmesini bekleyen yurtiçi piyasalar, şimdi de sanayi verilerine gözleri çevirdi.

Mayıs ayında aylık bazda %2 düşüşle beklentinin altında gelen sanayi üretimi verileri, yurtiçi piyasalarını fiyatlandırıyor. Mayıs ayında yıllık bazda sanayi üretimi %2.4 oranında artış gösterdi fakat bu rakam yine de beklentinin altında kaldı. Nisan ayına bakıldığında aylık bazda pek bir değişiklik olmadı, ancak yıllık bazda %3.8’lik bir büyüme gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı verilerine göre; bir önceki aya kıyasla madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4.2, imalat sanayi sektörü endeksi %2.3 azaldı. Elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %1.1 oranında artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Mayıs ayında, geçen yılın aynı tarihine kıyasla %2.4 arttı. Yıllık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %9.9 azalma kaydetti. İmalat sanayi sektörü endeksi %3, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım sektörü endeksinde ise %3.8 artış oldu.

Mayıs ayında, bir önceki aya göre en büyük düşüş %34.8 ile bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatında oldu. Büyük düşüş kaydeden diğer sektörler ise %24.7 ile ulaşım araçlarının imalatı ve % 12.2 ile motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayinde bir önceki aya göre Mayıs verilerine bakıldığında en büyük artışı makine ve ekipmanlarının kurulum-onarım sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörün artışı %33.6 oldu. Onu takip eden sektörler ise % 22.2 artış ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, %5.8 artış ile de deri ve ilgili ürünlerin imalatı oldu.

TBMM yeni başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında yürütülen genel kuruldan uzlaşma çıkmadı. Başkan Yılmaz, Başkanlık Divanı’nda uzlaşma sağlanamadığı için bugün saat 15:00’te yeniden toplanma kararı aldı.
Seçimlerden bir sonuç çıkmaması ve meclisin uzlaşamaması nedeniyle piyasalarda belirsizlik de devam ediyor. BIST 100 Endeksi dün %1 oranında geriledi. Dolar/TL 2,6982 olurken, Euro/TL 2,9707’ye indi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın