Yatırım yapmaya başla!

Yurtiçi Piyasalar Koalisyon Gündemini Takip Ediyor

Yurtiçi Piyasalar Koalisyon Gündemini Takip Ediyor

Yurtiçi piyasaların odağında koalisyon görüşmeleri yer alıyor. Koalisyon hükümeti için en öne çıkan ihtimal AK Parti-CHP birleşmesi gibi görünüyor. Liderler hafta sonu veya önümüzdeki hafta bir araya gelip görüşme yapacaklar.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ile bir koalisyon kurulabileceğini ancak; erken seçim ihtimalini daha yüksek gördüğünü belirtti. Öte yandan olası bir erken seçimde AKP tek başına iktidara gelse bile, bu muhalefet tablosu için hiçbir sorunu çözemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Davutoğlu da ağırlıklı olarak CHP ile koalisyon seçeneği üzerinde duruyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, erken bir seçim olması durumunda MHP’nin oy kaybedeceğini düşündüğünü belirtti ve sözlerine şöyle devam etti; “Diyelim ki bir erken seçim oldu, AKP tekrar iktidar oldu. Tek başına iktidar olmak için 18 vekil eksiği var, bunu 25 sayı artırdı. Bu çoğunlukla 4 yıllık bir iktidar çok zor olur ve bu muhalefetle götüremez. Karar veremez, Anayasa’yı değiştiremez. Kürt sorunu gibi devasa bir sorunu çözemez. Hele Ortadoğu’daki bu politika böyle devam ederse, Türkiye çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalır. O nedenle koalisyon gerçekten çok sağlıklı bir çıkış yolu,” dedi.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal da erken seçim ihtimalini yüksek görenlerden. Ülkedeki terör saldırılarına değinen Baykal, yaşananlardan son derece üzüntü duyduklarını, başka ülkelerde aynı durumun yaşanması haline hükümetin istifa edeceğini söyledi. Baykal böyle bir durumda; “Derhal meclis toplanır, hükümet istifa eder, yeni bir politika izlenirdi. Ancak burası Türkiye, normal olmayan normalmiş gibi gösteriliyor; ama acı da olsa CHP’nin Suriye politikasındaki tutumunun ne kadar haklı olduğunu gördük,” dedi.

Pazartesi günü Şanlıurfa’da yaşanan patlama sonrası, Türk varlıkları kayıp vermeye başladı. Bunun yanında piyasalar, Merkez Bankası’nın yapacağı faiz artırımını da yakından takip ediyor.

TD Securities Gelişen Piyasa Stratejisti Cristian Maggio; “Riskler yüksek faize işaret ediyor. FED’in faiz artışı da bu açıdan bakıldığında en önemli tehlike olarak karşımıza çıkıyor. Siyasi belirsizlik de bir etken. Koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanır ve erken seçim çağrısı yapılırsa, TCMB faiz artırmak zorunda kalabilir,” diyerek düşüncelerini açıkladı.

Piyasalar yaşanan terör saldırıları ve koalisyon gelişmelerindeki belirsizlik nedeniyle kötü bir hafta geçiriyor. Dolar/TL 2,72 seviyesine çıktı, Borsa İstanbul 100 Endeksi ise 80 bin seviyesine geriledi. Sepet kur 2,8445’e çıkarken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi %9,78 oldu.

London Capital Group’tan İpek Özkardeşkaya, liranın dolar karşısında bu hafta 2,8 seviyesine ulaşacağını, bu seviyenin kapanış bazında rekora işaret ettiğini belirtti. Özkardeşkaya, jeopolitik gerilimlerin yeniden ortaya çıkmasının lira varlıkları için risk iştahını zayıflattığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum