Yatırım yapmaya başla!

Yurtiçi Piyasalar Haziran Enflasyonunu Fiyatlandırıyor

Yurtiçi Piyasalar Haziran Enflasyonunu Fiyatlandırıyor

Tüketici fiyat endeksi Haziran’da aylık bazda %0.51 oranında düştü, yıllık bazda %7.20’nin altında gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin ortalaması yıllık bazda %7.75, aylık bazda ise %-0.03’tü.

Enflasyondaki bu gerileme üzerinde en önemli payı gıda sektörü sağladı. Gıda fiyatlarının yıllık artış hızı %9.28’e indi. Bunun yanında giyim, ayakkabı, ev eşyası gibi harcamalar da enflasyonu aşağı çeken faktörler oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayı itibariyle bir yıllık ortalamaya bakıldığında, tüketici fiyatları %8,25, yurtiçi üretici fiyatları ise %6,74 oranında artış gösterdi.

Yurtiçi piyasalar ise beklentiden iyi gelen bu enflasyon verileri sonrasında ılımlı seyrediyor.

Finansbank ekonomisti Deniz Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yetkililerinin gıda fiyatlarındaki düzelmenin süreceğini ve çekirdek enflasyondaki yükselişin yataya döneceği yönünde beklentileri olduğunu vurguladı. Deniz Çiçek ek olarak şu değerlendirmeyi yaptı, “Ayrıca TL üzerinde yeni bir değer kaybı baskısı olmaması durumunda, geçmiş kur hareketlerinin birikimli etkileri zayıflayacağından çekirdek enflasyon da düşüşe geçecek,” dedi.

TL’nin istikrar kazanıp kazanmayacağının kritik konu olduğunu belirten Çiçek, bunun için içeride koalisyon kurulması, dışarıda Yunanistan sorununun çözüme kavuşması ve FED’in faiz artırımı konusunda acele etmemesi gerektiğini söyledi. Deniz Çiçek; “Bu şartlar gerçekleşirse, TCMB’nin de likidite politikasını gevşettiğini ve fonlama maliyetlerini düşürdüğünü görebiliriz. Ancak TL üzerinde risk yaratan çok sayıda unsur olduğundan ve bunların her biri ciddi belirsizlikler içerdiğinden, para politikası duruşunda bir gevşeme öngörmek için daha çok erken,” şeklinde konuştu.

Dün ABD istihdam verileri açıklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin Haziran ayı tahminleri 233 binken, beklentinin altında gelerek 223 bin oldu. İşsizlik oranı %5,3’e geriledi.

Borsa İstanbul 100 Endeksi güne 82.008 puandan başladı. Dolar/TL 2,6909 olurken, Euro/TL 2,9901’e yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum