Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yurt İçi Piyasalar, 2016 Temmuz Dış Ticaret Verilerinden Hangi Yönde Etkilendi?

Piyasaların yönü ve takip edilen verileri bir araya topladık. İşte detaylar...
Yurt İçi Piyasalar, 2016 Temmuz Dış Ticaret Verilerinden Hangi Yönde Etkilendi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasaların haftaya kayıplarla başlangıç gerçekleştirmesinin ardından, haftanın üçüncü işlem gününde yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçmeyi başardı. Yurt içi piyasaların hafta başında kayıplar yaşamasındaki temel neden ise FED Başkanı Yellen’in, Cuma günü Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı açıklamalardı. Başkan Yellen yaptığı açıklamada, faiz artırımı için yeterli nedenlerin oluştuğunu belirterek, önümüzdeki aylarda kademeli faiz artırımına gidilebileceğini dile getirmişti. Yellen’in açıklamalarından öne çıkan bölümleri bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Yellen’in açıklamalarının ardından yurt içi piyasalar, haftaya kayıplarla başlangıç gerçekleştirmişlerdi. Dolar/TL Pazartesi günü 2,95 seviyelerine kadar tırmanırken, Borsa İstanbul günü yüzde 1,30 oranında düşüşle 76,118 puan seviyesinde tamamlamıştı. Ancak haftanın üçüncü işlem gününde yurt içi piyasalar, tırmanışa geçmeyi başardı. Bugün Türkiye’nin Temmuz ayına ilişkin dış ticaret verileri kamuoyuna açıklandı. Açıklanan verilere göre, Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 oranında azalma görüldü. İthalat ise aynı dönemde yüzde 19,7 oranında azaldı ve 14 milyar 643 milyon dolar düzeyine geriledi. Temmuz ayında dış ticaret açığı ise yüzde 32,5 oranında azaldı ve 4 milyar 788 milyon dolara geldi.

Haftanın üçüncü işlem gününde Borsa İstanbul güne yüzde 0,01 oranında yükselişle 76,125 puan seviyesinden başlangıç gerçekleştirmişti. Öğleden sonraki işlemlerde ise kazanımlarını sürdüren Borsa İstanbul 76,320 puan seviyesine tırmanmayı başardı. Dolar/TL ise bugünkü işlemlerde 2,95 seviyesinde seyrediyor.

Hangi veriler takip edilecek?

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içinde; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti kamuoyuyla paylaşılacak. Yurt dışında ise ABD’de özel sektör istihdam verisi açıklanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu