Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Yurt İçinde Enflasyonu, Yurt Dışında Merkez Bankalarını İzleyecek

Hem ekonomik veriler hem de merkez bankalarının kararı ile dolu dolu geçecek bir haftaya başlangıç yapıldı. İşte piyasaların nefesini tuttuğu haftadan detaylar;
Piyasalar Yurt İçinde Enflasyonu, Yurt Dışında Merkez Bankalarını İzleyecek

Gündemi oldukça yoğun olacak bir haftaya başlangıç yaptık. Piyasalarda etkileri açıkça görülürken, dolar kuru, 4,90 liranın sınırından döndü. Ardından 4,88 – 4,89 bandında dalgalanmaya başladı. Borsa İstanbul ise haftaya 95.340 puandan başladı. Kısa süreliğine 95.886 puanı gördükten sonra yeniden düştü. Dolar kuru ve borsa, bu haftanın hem yurt içi hem yurt dışı gündem maddelerini takip edecek.

Salı günü TCMB 3. enflasyon raporunu açıklayacak ve yüzde 8,4 olan yıl sonu enflasyon tahminin yukarı yönlü revize edilmesi bekleniyor.

TCMB Yılın 3. Enflasyon Raporunu Açıklayacak

Uzmanlar, TCMB’nin enflasyon tahminini yüzde 8,4 oranından yukarı yönde değiştirmesini beklerken, 2019 yılı için yapılacak değişikliğin daha önemli olduğunu dile getiriyor. 2019 için yüzde 6,5 olan enflasyon tahmininin değiştirilip değiştirilmeyeceği yıl sonu tahminine göre daha önemli görülüyor.

Çarşamba günü ise imalat PMI endeksi açıklanacak ve büyümenin gidişatını öngörmek açısından önemli ipuçları verecek.

Çarşamba Günü İmalat PMI Açıklanacak

İmalat PMI verisi, Mayıs ayında 46,4 ve Haziran ayında 46,8 oranında gelmişti. Veriler, faaliyetlerdeki daralmanın 3. ayda da devam ettiği mesajını vermişti. Şubat ayında ise 55,70 seviyesi ile bir yılın en yüksek seviyesine işaret etmişti.

Çarşamba günü FED’in faiz kararı da açıklanacak; ama bu ayki toplantıda faiz artışına gidilmesi bekleniyor.

FED Faiz Kararı Çarşamba Açıklanacak

Yine de 2018’de dördüncü faiz artırımı yapılıp yapılmayacağı yönünde sinyaller aranacak. FED’in dördüncü faiz artırımının olacağına dair bir mesaj vermesi ile dolar kurunun yukarı yönlü hareket etmesi bekleniyor. Perşembe günü ise İngiltere Merkez Bankası’nın toplantısı yapılacak. BOE’nin faiz oranlarını 25 baz puan yükseltmesi ve yüzde 0,75’e çekmesi bekleniyor. Varlık alım programında ise değişiklik yapması beklenmiyor.

Ekonomik Takvim Verilerini Takip Etmek için Tıklayın!

Cuma günü ise Türkiye Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklanacak ve verinin yine yükselişe işaret etmesi bekleniyor.

Temmuz Enflasyon Rakamları Cuma Açıklancak

Haziran ayında tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 15,39 ile 2003 bazlı serinin en yükseğine çıkmıştı. Uzmanların beklentisi ise yükselişin devam edeceği yönünde ve hatta Temmuz ayında zirvenin görülebileceği dile getiriliyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi’nin Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada; yıllık enflasyonun 15’lerden yüzde 16’lara çıkabileceğini söyledi. Yine de verinin sürpriz yapabileceğini ve fiyatlama sürecinin bitmediğini dile getirdi. Gıda tarafında zamların devam etmesi nedeniyle yukarı yönde hareketin süreceğini ifade etti.

Cuma günü açıklanacak bir diğer veri ise ABD Temmuz ayı istihdam raporu olacak.

ABD Temmuz Ayı İstihdam Verileri Cuma Açıklanacak

Tarım dışı istihdam, ortalama saatlik kazançlar, ticaret dengesi ve PMI gibi birçok verinin ardı ardına açıklanacak. FED’in bu haftaki toplantısı Trump’ın gölgesinde gerçekleşecek. Trump’ın FED’e saygı duyduğu yönünde açıklamalar yapılsa bile, 20 yıllık geleneği bozarak para politikası üzerine yorum yapması, dolar üzerinde olumsuz etkiler yaratmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum