Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları 221 Milyar Doları Aşarak Rekor Kırdı

Doların 8 lirayı aştığı hafta yurt içindeki gerçek ve tüzel kişiler döviz mevduatlarını artırdı. Diğer yandan yabancılar 116 milyar dolar hisse senedi sattı.
Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları 221 Milyar Doları Aşarak Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık para ve banka ile menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. Türk lirası son haftalarda majör para birimleri karşısında sürekli değer kaybetti. ABD seçim sonucunun liradaki değer kaybını artıracağına dair yapılan yorumlar, yatırımcıları dolara yönlendirdi.

Elindeki parayı korumaya çalışma isteği ve doların daha da yükseleceği beklentisi insanlara sürekli alım yaptırdı. Bu da yurt içi yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatlarını artırdı.

30 Ekim haftasında yurt içinde ikamet eden gerçek kişilerin döviz mevduatları 138 milyar dolar olurken, toplam mevduatlar 221 milyar dolar ile tüm zamanların en yükseğine ulaştı.

TCMB verilerine göre toplam döviz mevduatı bir önceki haftaya kıyasla 640 milyon dolar artış gösterdi.
Haftalık Para ve Banka İstatistikleri
Kaynak: TCMB

Söz konusu dönemde tüzel kişilerin döviz mevduatları 279 milyon dolar azalarak 83 milyar 109 milyon dolara gerilerken, bireylerin 137 milyar 928 milyon dolara çıktı.

Euro mevduatının dolar karşılığı 511 milyon dolar azalarak 63 milyar 742 milyon dolara geriledi. Gerçek kişilerin dolar mevduatında 30 Ekim haftasında 579 milyon dolarlık artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde bireylerin dolar mevduatı bu artışla 73 milyar 455 milyon dolar, şirketlerin 46 milyar 524 milyon dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası’nın döviz rezervleri 3 milyar 645 milyon dolar azalarak 84 milyar 406 milyon dolara geriledi.

Haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre yabancı yatırımcı 30 Ekim haftasında 116,6 milyon dolarlık hisse senedi sattı.
Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri
Kaynak: TCMB

Söz konusu dönemde yurt dışı yatırımcısı 69,3 milyon dolar devlet içi borçlanma senedi (DİBS) ve 11 milyon dolarlık şirket borçlanma senetleri (ŞBS) satışı gerçekleştirdi. Bu değişimlerle birlikte 23 Ekim haftasında21 milyar 647,3 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 19 milyar 255,9 milyon dolara geriledi.

5 milyar 509 milyon dolar olan DİBS stoku 5 milyar 157 milyon dolara, 232,3 milyon dolar olan ŞBS stoğu 221,3 milyon dolara geriledi. Son dönemde Türkiye’nin dış politika ile ilişkilerinin çok iyi olmaması ve Türk lirasındaki kırılganlık yabancı yatırımcıların sermaye piyasalarından sürekli çıkış yapmasına sebep oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.