Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışından Getirilen Akıllı Telefonların IMEI Kayıt Ücreti 1500 TL’ye Çıkarıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıt ücreti 500 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı.
Yurt Dışından Getirilen Akıllı Telefonların IMEI Kayıt Ücreti 1500 TL’ye Çıkarıldı

Akıllı telefonlar dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yayın bir şekilde kullanılıyor. Son yıllarda döviz kurlarında yaşanan artışlar ve uygulanan vergileri akıllı telefonların satın alınmasını daha masraflı hale getiriyor. Cep telefonları ülkemize girmesi ile beraber pek çok vergi uygulamasına tabi tutuluyor. Bu vergilerden birisi ise IMEI kayıt ücretleri olmakta

Pek çok kişi ülkemizdeki yüksek fiyatlardan dolayı yurt dışından akıllı telefon getirme yoluna gidiyor. Bu telefonların ülkemizde kullanılabilir hale gelmesi için belirli bir ücret karşılığında IMEI kayıtlarının yaptırılması gerekiyor. Son bir yıldır yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnameleri ile bu ücretlerde bariz artışlar yaşandığı görülüyor. Dün gece itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan son karar ile IMEI ücretleri neredeyse 3 katına çıkarılmış oldu.

Yurt Dışından Telefon Getirenlere Kötü Haber

Yurt Dışından Telefon Getirenlere Kötü Haber

Günümüzde imkanı olan pek çok kişi çeşitli yollarda akıllı telefonları yurt dışından getirme yolunu tercih ediyor. Böylelikle uygulanan KDV ve ÖTV gibi vergilerden muaf olunuyor ve alınan cihaz epey hesaplı hale geliyor. Bu cihazların kullanılabilmesi için IMEI kayıtlarının belirli bir ücret karşılığında yapılması gerekiyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre IMEI kayıt ücretlerine yeni zam yapıldı.

Kayıt ücreti geçtiğimiz Ocak ayında 618 TL’ye çıkarılmış. Bugün itibariyle bu karar neredeyse 3 katına çıktı ve 1500 TL olarak belirlendi. Yeni karar 19 Temmuz Cuma günü itibariyle yürürlüğe girecek. Bilindiği üzere geçtiğimiz Mayıs ayı itibariyle başka pasaporta kayıt dönemi sona ermiş ve yurt dışından akıllı telefon getirme hakkı 2 seneden 1’den 3 senede 1’e çıkarılmıştı.

Yurt Dışından Telefon Almak Zorlaşıyor

Yurt Dışından Telefon Almak Zorlaşıyor

Ardı ardına alınan kararlar sonrası kullanıcılar için yurt dışından telefon getirmek eskisi kadar olmasa da avantajını koruyor. Ancak yine de gerek pasaport kısıtlaması gerek kayıt ücretleri bu seçeneğin cazibesini ortadan kaldırmaya başladı. Özellikle Samsung, Apple, Huawei gibi popüler markaların amiral gemilerinin fiyatları 10.000 TL bandında geziyor. Yüksek fiyatlar pek çok kişiyi yurt dışından getirme seçeneğine yönlendirmişti.

Ancak geçtiğimiz yıldan bu yana IMEI kayıt ücretlerindeki artış ilk kez bu kadar yüksek oranda uygulanmış oldu. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında kayıt ücretleri 170 TL’den 500’TL’ye çıkarılmıştı. Ocak ayında ise bu ücret 618 TL olarak belirlenmişti.

Bununla beraber artık getirilen telefonlar sadece pasaport sahibi kişi adına kayıtlı olan hatlar ile kullanılabilecek. Alınan son kararlar ile vatandaşların vergi ödemeden cep telefon sahibi olmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kayıt ücretine gelen son zam kararı sosyal medyada yankı uyandırdı. İşte sosyal medyadan gelen tepkilerden bazıları…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum