Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışından Gelen Yolcular Yanında 3 Kilograma Kadar Altın Getirirse Cari Açık Azalır

Yolcuların yanında getireceği altın miktarının 3 kilograma kadar olmasını izin verdiği takdirde, senelik en az 4-5 milyar dolarlık altın girişi olacağı, bunun da cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacağı belirtildi.
Yurt Dışından Gelen Yolcular Yanında 3 Kilograma Kadar Altın Getirirse Cari Açık Azalır

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, yurt dışından gelen yolcuların yanında daha fazla altın getirmesine izin verilmesi gerektiğini, bu sayede cari açığın azalmasına da faydası olacağını söyledi.

Bu konu üzerinde gerekli birimler tarafından çalışıldığını belirten Kamar, ilk etapta ülkemize yıllık 4-5 milyar dolarlık altın girişi olacağını, ancak bu durumun gerçekleşmesi için bazı sorunların aşılması gerektiğini vurguladı.

Yılın ilk yarısında mücevher ihracatı 1 milyar 600 milyon dolara ulaştı.

Mücevher İhracatıMücevher sektörünün ihracatın en hızlı arttığı alan olduğunu ifade eden Kamar, 12 aylık süre zarfında 3 milyar 250 milyon dolardan 4 milyar 400 milyon dolara yükseldiğini açıkladı. Bu rakamın ülkenin toplam ihracattaki artış oranı olan %4,8’in çok üzerinde gelerek, %35 seviyesinde gerçekleştiğini aktardı.

İhracattaki artış hızı bakımından tüm sektörler arasında en yüksek performansı gösterenler olduğunun altını çizdi. Ancak bu artışın sürdürülebilir olması için bazı satış ve pazarlama stratejileri geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Mustafa Kamar, her yıl birçok fuar ve etkinlik düzenleyerek yabancı müşterileri Türkiye’ye çekmeye çalıştıklarını söyledi.

Altın FuarlarıHer yıl 10 fuar düzenlediklerini, bunun dışında Suudi Arabistan ve Katar’da bölgenin en iyi alıcılarını davet ederek organizasyonlar gerçekleştirdiklerini anlatan Kamar, aynı çalışmaların ABD pazarı için de yapılacağını belirtti. Sektörün potansiyelinin artırılması için tüm engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini, bunların en başında yer alan taksit sıkıntısının ortadan kalktığını hatırlattı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan düzenleme ile kuyumculuk alışverişlerindeki taksit sayısı artırılmıştı. Bir başka sorun olarak kambiyo işlemlerinde alınan binde 1 oranındaki banka ve sigorta muameleleri vergisini gösteren Kamar, bunun ihracatçıya yapılmamasını talep ettiklerini ve bu alanda da düzenleme getirildiğini söyledi.

Yurt dışından gelen yolculara beraberinde 3 kilograma kadar altın getirmesine izin verilmeli.

Gelen Yolcu Altın İzniYaklaşık 8 aydır bu konu hakkında konuştuklarını söyleyen Kamar, birçok açıdan herkesin kafasına yattığını ancak OECD kriterleri veya kara para aklama gibi konuların içerisine girip girmediği sorularının netlik kazanması gerektiğini aktardı.

Yolcunun yanında 3 kg altın taşımasına izin verildiği takdirde, ilk başlarda yılda 4-5 milyar dolarlık altının ülkemize gireceğini, bunun da cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacağını dile getirdi. Türkiye’de gümrüksüz dolaşım belgesinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından verildiğini, ihracatın ve ticaretin iç piyasada artırılması için gerekli çalışmalarda hep birlikte yürüyecekleri bilgisini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum