Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yurt Dışı Yerleşikler 8 Haftadır Hisse Alımı Yapıyor

Merkez Bankası tarafından yayımlanan menkul kıymet istatistiklerine göre yurt dışı yerleşik kişiler geçen hafta 2013'ten bu yana en uzun alım serisini gerçekleştirdi.
Yurt Dışı Yerleşikler 8 Haftadır Hisse Alımı Yapıyor
Yorum

Yurt içinin haftalık açıklanan ekonomik verileri arasında yer alan menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. 28 Temmuz ile biten haftada yurt dışında yerleşik kişilerin 178,9 milyon dolarlık hisse senedi aldığı kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçen haftanın açıklanan menkul kıymet istatistiklerine göre 500 bin dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) alındı.

İstatistiklere bakıldığında 8,7 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ise satıldı.

Merkez Bankası verilerine göre yabancıların, son 8 haftanın tamamında net alıcı pozisyonunda yer alırken toplamda 1,8 milyar dolarlık hisse senedi aldığı kaydedildi. Bu durum, 2013 yılından bu yana yabancıların en uzun alım serisi olarak bildirildi.

16 Kasım 2012-25 Ocak 2013 dönemi arasında yabancı yatırımcı art arda 11 hafta boyunca hisse alımı yapmıştı.

İstatistikler incelendiğinde yurt dışında yerleşik kişilerin 21 Temmuz itibarıyla 25 milyar 773,7 milyon dolar olan hisse senedi stokunun, 28 Temmuz itibarıyla 25 milyar 343,4 milyon dolara gerilediği görüldü.

Bahsi geçen dönemde yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku ise 876,9 milyon dolardan 859,6 milyon dolara geriledi. Aynı kapsamda yurt dışı yerleşik kişilerin ŞBS stokları 63,3 milyon dolardan 63,7 milyon dolara çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu