Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Eylül’de %10,14 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre, yurt dışı üretici fiyat endeksi Eylül ayında artış gösterdi. Aylık en fazla artış motorlu kara taşıtları, treyler ve yarı treyler ürünlerinde oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 Eylül dönemi yurt dışı üretici fiyat endeksi rakamlarını açıkladı. Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimini ölçen, yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) Eylül’de bir önceki ay ile karşılaştırıldığında %10,14 artış gösterdi. 2017 yılının Aralık ayına göre %59,58 oranında yükselen endeks, geçen yılın aynı dönemine göre %75,04 artış kaydetti. On iki aylık ortalamada ise %31,44 oranında yükseldi.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %10,52 artış oldu.

Yurt dışı üretici fiyat endeksine göre imalat sanayi sektöründe %10,14 artış oldu. Aylık en fazla artış motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler ürünlerinde gerçekleşti. Motorlu kara taşıtları, treyler ve yarı treyler ürünlerinde Eylül ayında, Ağustos’a kıyasla %12,95, madencilik ve taşocakçılığı ürünlerinde %12,62, tütün ürünlerinde ise %11,98 oranında artış gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarında en fazla aylık artış sermaye mallarında oldu.

Aylık bazda en fazla artış sermaye mallarında olurken, en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti. Dayanıklı tüketim mallarında aylık değişim %8,53 oldu. Geçen yılın aynı ayına göre ise %66,83 oranında artış görüldü. Dayanıksız tüketim mallarında bir önceki aya göre %8,86, geçen yılın Aralık ayına göre %52,37 ve geçen yılın Eylül ayına göre %64,43 oranında artış gerçekleşti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle