Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları için Dövizli BES Uygulamasına Geçilecek

BES’te finansal sistemdeki risklerden etkilenmemek ve ürün çeşitliliği sağlamak amacıyla, yurt dışı yerleşik Türkler için dövizli uygulamaya geçiş yapılacak.
Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları için Dövizli BES Uygulamasına Geçilecek

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) bazı değişiklikler yapılmasına karar verildi. Emeklilerin uzun vadeli tasarruf yapmasını sağlayan, aynı zamanda sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak nitelendirilen BES’te katılımcı sayısı 18 Ekim itibarıyla 6 milyon 809 bin 916’ya ulaştı.

Sistemde yer alan emekli sayısı 109 bin 863 olurken, devlet katkısı ile birlikte toplam fon miktarı 115 milyar 818 milyar lira oldu. Yapılacak yeni düzenlemeye göre yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için dövize endeksleri uygulamaya geçileceği açıklandı.

BES’te katılımcı sayısının artması ve fon büyüklüğünde sürdürülebilirliğin sağlanması için iyileştirme çalışmaları yapılıyor.

Dövizli BES2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı‘nın temel amaçları arasında; dış kaynaklara olan bağımlılığın azaltılması, istihdamın artırılması, istikrarlı büyüme, finansman sürdürülebilirliğinin sağlıklı kaynaklardan elde edilmesi ve verimlilik potansiyeli yüksek alanlara ağırlık verilmesi gibi konular yer alıyor.

Söz konusu amaçları içeren bir program olan BES’te finansal sistemdeki risk birikimini azaltmak ve ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla yurt dışındaki Türk vatandaşları için dövizli uygulamaya geçileceği bildirildi.

Vatandaşların erken yaşlardan itibaren birikim yapacağı sistemdeki fonlar bu sayede sermaye piyasaları için uzun vadeli kaynak oluşturup, ekonomiye destek verecek. Buna ek olarak yurt içindeki tasarrufları artırmak için lüks ve ithal yoğunluğu yüksek olan ürünlerde vergi düzenlemesi yapılacak.

Sistemde kalış süreleri yeniden düzenlenerek, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) başlatılacak.

Tamamlayıcı Emeklilik SistemiYapılan açıklamada; fon tutarını artırma, otomatik katılım sistemi ve sistemde kalış süresi gibi alanlarda bazı düzenlemeler yapılacağı belirtildi. Bu kapsamda meslek esaslı tamamlayıcı emekliliğin geliştirilmesine yönelik alternatif uygulamaların ele alınacağı bildirildi. Sitemde devlet katkısı yaşa göre değişiklik gösterecek.

Aynı şekilde sistemde kaldığı süre hesaplanarak katı payı belirlenecek ve genç katılımcılar dahil olması için teşvik edilecek. Normalde insanlar nakit ihtiyacı duyduğunda, birikmiş parası olarak BES’teki fonunu çekebiliyor. Ancak bu şekilde sistemden kolaylıkla çıkış yapılmaması için de gerekli olan ihtiyacın bir kısmının çekilmesine olanak tanınacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum