Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışından Türkiye’ye Getirilecek Cihazların 2020 Bandrol Ücretleri Belirlendi!

2020 yılında ticari ithalat amacı haricinde yurt dışından Türkiye'ye getirilecek görsel ya da işitsel cihazlar için uygulanacak bandrol ücretleri belirlendi.
Yurt Dışından Türkiye’ye Getirilecek Cihazların 2020 Bandrol Ücretleri Belirlendi!

Resmi Gazete’nin 24 Aralık tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, yurt dışından Türkiye’ye “ticari ithalat maksadı dışında” getirilecek olan televizyon, radyo, bilgisayar, uydu alıcı cihazları ve cep telefonlarından 2020 yılına ilişkin bir defaya mahsus alınacak ücretler yeniden düzenlendi. Bu tarz görsel ya da işitsel yayınlar alabilen cihazlara önümüzdeki yıl bandrol ücretine tabi tutulacak.

Söz konusu kararla birlikte yurt dışından Türkiye’ye getirilecek olan televizyonlar için 2020 yılı başlangıcıyla birlikte 8-80 Euro tahsis edilecekken, cep telefonları için ise 20 Euro alınacağı öğrenildi.

TV için 8-80 Euro Tahsis EdilecekBelirlenen ücretler oto televizyonları için 8 Euro, 51 ekran kapasiteli televizyonlar için 10 Euro, 52-67 arası kapasiteli ekranı bulunan televizyonlar için 16 Euro, 68-85 ekran kapasiteli televizyonlar için 22 Euro, 86-116 ekran kapasiteli televizyonlar için 34 Euro, 117-148 ekran kapasiteli televizyonlar için 40 Euro ve 148 ekran ve daha büyük televizyonlar için ise 80 Euro tutarında olacak şekilde belirlendi. Yayımlanan karara göre, yurt dışından Türkiye’ye getirilecek cep telefonları için 20 Euro ve bilgisayar ile tabletler için ise 10 Euro ücret ödenecek.

Radyoların çeşitlerine göre belirlenen ücretler ise şu şekilde belirlendi: Cep tipi radyo için bandrol ücreti 1 Euro, taşınabilir radyo alıcıları için 1-2 Euro, videolar için 18 Euro, set top box adıyla bilinen set üstü medya kutuları ile her türlü uydu alıcıları için 7 Euro tutarında olacak. Televizyon ağırlıklı birleşik cihazlarda ise 9-21 Euro ve radyo ağırlıklı birleşik cihazlarda ise 1-18 Euro arasında ücret tahsil edilmesine karar verildi.

Ayrıca MP3 çalar, navigasyon cihazları, dvd-vcd oynatıcılar ve ev sinema sistemleri için 2-15 Euro arasında ücret tahsil edilecek. Belirtilen bu cihazlar dışında kalan her türlü cihaz için ise 2020’de uygulanacak bandrol ücretinin 18 Euro olacağı belirtildi. Ayrıca her ürün grubundaki ücretler, Euro karşılığına denk gelen Türk lirası biriminden alınacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum