Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt Dışı Harcına Düzenleme Yolda: 10 Kat Artacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında yurt dışı harçlarında 10 kata varan artış yapılması söz konusu. Detaylar haberde...
Yurt Dışı Harcına Düzenleme Yolda: 10 Kat Artacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi yönetimi, kamu gelirlerini artırmak amacıyla vergide birçok istisna ve muafiyeti kaldırmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda borsa ve kripto para işlemlerine vergi getirilmesi konusu gündeme gelmiş, ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün yaptığı açıklamada işlem vergisinden vazgeçildiğini duyurmuştu.

Borsa işlem vergisinden vazgeçilmesi kararı alınırken, yurt dışı çıkış harçlarına olağanüstü bir zam yapılması planlanıyor. Bayram tatilinin ardından TBMM gündemine gelmesi beklenen vergi paketinde, yurt dışı çıkış harcının önemli ölçüde artırılması öngörülüyor.

Mevcut durumda 150 lira olan yurtdışı çıkış harcının 1000 ile 1750 lira arasında belirlenmesi planlanıyor. Bu düzenleme ile harcın 1000 lira olması durumunda yüzde 566, 1750 lira olması durumunda ise yüzde 1066 oranında artış gerçekleşmiş olacak.

Mart 2022’de 50 liradan 150 liraya yükseltilen yurt dışı çıkış harcının zaman içinde düşük kaldığı değerlendirilerek, bu artışın yapılması kararlaştırıldı.

2023 yılında yurtdışı çıkış harçlarından 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir elde edildi. Bu harç gelirlerinin bir kısmı TOKİ’ye aktarılıyor.

GCM Yatırım Banner

2018 yılında 15 lira olan yurt dışı çıkış harcı, Temmuz 2019’da 50 liraya, Mart 2022’de ise 150 liraya yükseltildi. Yurt dışında oturma izni bulunanlar, ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan araçların mürettebatı ve 7 yaşını doldurmamış çocuklar harçtan muaf tutuluyor.

Yapılacak artış sonrası harç miktarının yeniden değerleme oranına sabitlenmesi ve Cumhurbaşkanına her yıl düzenli zam yapma yetkisi verilmesi planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.