Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan’dan Türkiye’nin Ticari Faaliyetlerini Kısıtlayacak Para Cezası Hamlesi

Yunanistan, Türkiye’den Yunan adalarına düzenlenen turlar kapsamında turistik amaçlı sınırlı sayıda yolcu taşıyan gemi, yat ve tekneye para cezası kesti. İşte detaylar;
Yunanistan’dan Türkiye’nin Ticari Faaliyetlerini Kısıtlayacak Para Cezası Hamlesi

Tüm dünyada eşsiz güzellikleri ve muhteşem doğal güzellikleriyle turizm sektörünün önemli merkezlerinden biri olan Yunanistan, Türkiye’den Yunan adalarına gerçekleştirilen turlar kapsamında turistleri taşıyan sınırlı sayıdaki gemi, yat ve teknelere para cezası kesti. Ulaşım aracı başına kesilen ceza tutarının ise 5 bin Euro olduğu öğrenildi.

Alınan bu ceza kararına gerekçe olarak ise “Yunan adalarının reklamı yapılarak yolcu taşınması ve ticari faaliyette bulunmak” gösterildi. Bununla birlikte, para cezası ödemeyi kabul etmeyen gemilerin limandan çıkışına izin verilmediği bildirildi. Türkiye ve Yunanistan arasında bayramda yaşanan bu kriz, denizcilik sektörünü oldukça etkiledi.

Türkiye’den bazı gemi, yat ve tekneler turistik faaliyet amacıyla aralarında Kos, Midilli, Sakız, Girit gibi Ege Denizi adalarına seyahat ve tur gerçekleştiriyor.

Türkiye'den Bazı Gemi, Yat ve Tekneler Seyahat ve Tur GerçekleştiriyorÖzellikle geride bıraktığımız bayram tatilinde yoğunlaşan bu organizasyonlar, Türkiye’den çok sayıda ziyaretçiyi bölgeye taşıdı. Bu süreçte Yunanistan birkaç gemi, yat ve tekneye para cezası yaptırımı uyguladı. Denizcilik sektörü, 3 yat ya da tekneye bu kapsamda ceza kesildiğini bildirdi. Bu gemilerin ya da teknelerin kendi internet sitelerinde ya da bazı sitelerde Yunan adalarına tur düzenlediklerine yönelik duyuruların varlığına sektör kaynakları özellikle işaret etti.

Ardından, “Yunanistan, bu duyuruları ticari faaliyet kapsamında reklam olarak kabul ediyor. Yunanistan, ‘Sen benim ülkemi pazarlayamazsın’ diyor. Bunun Yunanistan’ın ekonomik durumuyla da ilgisi var. Bu çerçevede ceza kesildiğini öğrendik. Gerekli girişimlerde bulunduk. Konu, hem Ankara’ya hem Atina’ya yansıdı. Bu uygulamanın Türkiye’ye özgü olmadığı bilgisi verildi.” açıklaması yapıldı.

Kısa bir süre önce, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras resmen istifa ettiğini açıklamıştı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis ÇiprasBu gelişmeyle birlikte Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, erken seçim yapılana kadar Çipras’ın geçici başbakanlık görevinde bulunmasına karar verdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Pavlopulos’u ziyaret etmişti.

Gerçekleştirilen ikili görüşmede Pavlopulos, Çipras’ın istifasını kabul etmişti. Yunan Başbakan, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisi Syriza seçimleri kaybedince erken seçim kararı almıştı, ardından bu karar resmiyete döküldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum