Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan Tahvillerinin Faizi Tarihinin En Düşük Seviyesine Geriledi

Yunanistan’da 10 yıllık tahvillerin getiri faizi ilk defa %1’in altına inerek, tarihinin en dip seviyesini kaydetti.
Yunanistan Tahvillerinin Faizi Tarihinin En Düşük Seviyesine Geriledi

%0,95 seviyesine kadar inerek tarihinin en düşüğünü kaydeden Yunanistan 10 yıllık tahvillerinin faizi, ilk defa %1’in altına indi. Saat 15:24’te %0,959’da seyreden faiz oranı gün içinde %1,039 değerine yükselmişti. Gelinen bu oran finansal kriz zamanında bile görülmeyen seviye olarak kaydedildi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Yunanistan’ın tahvillerinin bir noktada AMB’nin tahvil alım programına dahil edileceğine inandığını belirtmişti.

Yunanistan’da tahvillerin yatırım yapılamaz kredi notuna sahip olmasına rağmen, yatırımcılar tamamen uzaklaşmış değil.

Yunanistan Tahvilleri2019 yılında Avrupa’da en iyi performans gösteren borsalar arasında Yunanistan da yer alıyor. Araştırma şirketi DuckerFrontier’in Avrupa analisti olan Athanasia Kokkinogeni, geçen yıl Yunanistan ekonomisinin hızlandığını söyledi. Bu olumlu tablonun ise ihracat görünümünde ve hükümet harcamalarındaki iyileşmenin etkisiyle gerçekleştiğini belirtti.

JP Morgan analistlerinden Mike Bell de Avrupa Merkez Bankası‘nın Yunanistan’a yardım ettiğini dile getirmişti. Ülke ekonomisi için beklenen 2019 büyüme tahmini %2 civarında bekleniyor. Genel borcun ise gayrisafi yurt içi hasılaya oranının %185 seviyesine gerilemesi öngörülüyor. 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin %1 ile tarihi düşük seviyeye inmesine rağmen yatırımcıların tahvil piyasasından uzaklaşmadığı dikkat çekiyor.

Kopenhag’da Danske Bank A/S baş analisti Jens Peter Sorensen, “Bu bir getiri avı, yükselişi kaçırma korkusu” diyerek, Yunanistan’ın iyileşen bir hükümeti olduğunu belirtti. Avrupa Birliği’nin ise ülkeyi 8-9 yıllık bir dönem için kurtardığını anımsattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum