Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan’ın Piyasalar Üzerine Etkisi

Yunanistan’ın Piyasalar Üzerine Etkisi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana devam eden Yunanistan gerginliği devam ediyor. Yunanistan’ın anlaşmalara yanıtının olumsuz olması, borçlarını hiçbir zaman kemer sıkma önlemleri ödeyemeyecek olması gibi birçok neden piyasalara yön veriyor. 2015 yılının başlamasıyla birlikte devam eden gerginlik uluslararası piyasaları etkilemeye devam ediyor. Yunanistan için yazılan kötü senaryolar, Euro’dan çıkıp çıkmayacağı belirsizlikleri de gerek hisseleri gerek Euro’yu olumsuz etkiliyor.

Yunanistan ile kreditörleri arasında Şubat ayının ortasında yaşanan anlaşmazlık eş zamanlı bir nakit ve kredi sıkıntısı riskini tetikliyor. Bu söz konusu olan riskler, Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nin dışına itebilir. Kreditörleri ile arasında kurtarma paketinin nasıl sürdürüleceği konusunda anlaşmazlık yaşayan Yunanistan, Avrupa’nın şımarık çocuğu olmayı sürdürüyor.

Yunanistan ile ilgili olarak en kötü senaryo şekilleniyor. Yunan hükümeti, şirketleri ve bankaları, ülkenin geleceğinin belirsiz olması dolayısıyla etkin bir şekilde uluslararası piyasalara olan erişimlerini kaybetti. Mevcut likidite kaynakları, Euro Bölgesi ülkeleri ve bloğun kriz fonu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası’nın Acil Durum Likidite Yardımı‘ndan (ELA) gelen kurtarma fonlarından oluşuyor. Bu konuda uzlaşmanın sağlanmasında başarısız olunduğu takdirde, bu ödemelerin kesileceği gerçeği ortaya çıkıyor. Bu durum ise Yunanistan’ın 2015 yılı için 22 milyar Euro olan borç yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği anlamını taşıyor.

Tüm gelişmelerle Yunanistan’ın yardım planına ilişkin endişeler de devam ediyor. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi olan Stoxx Europe 600 endeksi, Yunanistan’ın fonlamasına ilişkin görüşmelerin yeniden başlaması ile 7 yılın en yüksek seviyesinde dalgalıyor. Euro ise düşüş kaydediyor. Altın ise Yunanistan gelişmelerinden destek buluyor.

Altın, Yunanistan’ın borç görüşmeleri ve ABD’de faiz görünümüne ilişkin beklentilerden destek alarak yönünü yukarı çevirdi. Dalgalı seyrini devam ettiren altın fiyatları bugün 1,202.13 dolardan işlem görüyor. Euro Bölgesi maliye bakanları bugün Yunan yetkililerle acil toplantıda görüşecekler. Avrupa’nın en borçlu ülkesinin fonlamasına ilişkin bir uzlaşı arayacaklar.

Uzmanlar uzun bir süredir devam eden Yunanistan ve Ukrayna konuları konusundaki endişelerini dile getiriyorlar. Henüz ortaya bir şey çıkmadığından; eğer çıkarsa piyasalarda büyük şok yaşanacağından bahsediliyor. Yunanistan’ın kemer sıksa bile borçlarını ödeyemeyecek durumda olması konuşuluyor. Tarih ise Yunanistan’ın pek az ülkenin üstesinden geldiği bir sorun ile karşılaştığını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum