Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı 2023 Büyüme Tahminini Paylaştı

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı ülke ekonomisine dair açıklamalarda bulundu. Reform çağrısı yaptı. Detaylar geliyor…
Yunanistan Merkez Bankası Başkanı 2023 Büyüme Tahminini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yiannis Stournaras, ekonominin 2023’te yüzde 2,2 büyüyeceğini belirterek, ülkeyi reform ve mali sağduyu yoluna bağlı kalmaya çağırdı. Ülkede muhafazakar hükümetin görev süresinin sona ermesine haftalar kaldı ve 21 Mayıs’ta genel seçim yapılacak.

Tahminler seçimlerin açık bir kazananının olmayacağı yönünde. Bu da uzun süreli siyasi manevralar ve ikinci tur oylaması için beklentileri artırıyor.

Yiannis Stournaras, merkez bankasının yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı konuşmada, Atina’nın ekonomisini enerji krizinin etkisi ve uzayan bir seçim dönemi gibi risklerden korumak için güvenilir politikalara devam etmesi gerektiğini söyledi.

Artan belirsizlik döneminde Yunanistan’ın ekonomik geleceği için en büyük riskin, uygulanan ekonomi politikasında yeniden kazanılması çok zor olan güvenilirliğin kaybedilmesi olduğunu belirten Stournaras, geçmişteki kötü uygulamalardan uzak durulması uyarısında bulundu.

Yunanistan yaklaşık 10 yıl önce bir borç krizi ile karşı karşıya kalmış ve Avrupa’daki ülkelerden ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) mali yardım talebinde bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Stournaras, enflasyonun yüksek seviyelerde kalacağını ancak yüzde 4,4’e düşmesinin beklendiğini söyledi. Hükümetin bu yıl yüzde 0,7’lik bir faiz dışı fazla tahminini doğruladı.

Yetkili, ülkenin orta vadede gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2’si civarında sürdürülebilir faiz dışı fazlaya ulaşabilmesi gerektiğini, mali güvenilirliğin sürdürülmesinin ise yatırım yapılabilir seviyeyi geri kazanmak ve borçları azaltmaya devam etmek için çok önemli olduğunu söyledi.

2023’ün bir ulusal seçim yılı olduğunun altını çizen Stournaras, “Yunan ekonomisinin geleceğine dair güven ortamını sürdürmek için, ülkenin mali hedeflerini desteklemesi gereken siyasi güçlerden sağduyu ve sorumluluk gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.