Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan Maliye Bakanı: Reformlar Tamamlanmak Üzere ve AB’den Taze Parayı Alacağız

Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos (Öklid Çakalotos), reformların yolunda olduğunu ve bunun AB parasının kilidini açacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Yunanistan Maliye Bakanı: Reformlar Tamamlanmak Üzere ve AB’den Taze Parayı Alacağız

Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos (Öklid Çakalotos), dün verdiği bir demeçte reformların 11 Mart’a kadar hazır olacağını ve Avrupalı kredi verenlerin hazırladığı Yunanistan’ın ilerlemesine ilişkin yoldaki raporun pozitif olacağını söyledi.

Açıklamalar, Yunanistan’ın ülkenin Avrupa Birliği’nden alacağı yeni fonların kilidini açmak için gerekli reformların yakında tamamlanacağı konusunda çok kararlı olduğunu gösterdi. Sonuçta Yunanistan, 2015 yılında bloğun geri kalanını tehdit eden sert bir finansal krizin ardından kurtarma programı kapsamında değildi ancak geçen yıl imzaladığı anlaşmanın bir parçası olarak bazı borçların hafifletilmesi karşısında yeni önlemler alması gerekiyordu.

Bu anlaşma Atina’nın bölgesel merkez bankalarının Yunan devlet tahvilleri yaptıklarında elde ettiği karları alacağını ve ülkenin ekonomisine geri yatırım yapmasına izin vereceğini söylüyordu.

Yunanistan Maliye Bakanı: Reformlar Yolunda ve AB'den Taze Parayı AlacağızNe var ki Avrupalı yetkililer daha önce yaptıkları bir açıklamada, Yunanistan hükümetinin programın gerisinde kaldığını ve gelecek ay euro bölgesi maliye bakanları ödeme kararını vermek üzere toplandıklarında ülkenin bu parayı alamama riskinin olduğunu belirtmişlerdi. Ancak Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos, reformların 11 Mart’a kadar hazır olacağını ve Yunanistan’ın ilerlemesine ilişkin Avrupalı kredi verenleri hazırladığı raporun olumlu olacağını dile getirdi.

Yine de mevzuatın kabul edilmesi için euro bölgesi maliye bakanlarının toplanacağı 11 Mart tarihinden önce hala yapılması gereken bazı çalışmalar olduğunu da aktardı.

Yunanistan Maliye Bakanı 11 Mart'tan Önce Yapılması Gereken Şeyler Var “Dolayısıyla tüm bunları yaptığımızı söyleyecek rapor olumlu olacak. Parlamento’dan geçmesi gereken bir iki şey var ancak mevzuat konusunda anlaştılar yani 11 Mart’a kadar bu bir formalite” diyen Yunanistan Maliye Bakanı, açıklamalarıyla dikkat çekti. Haberde Avrupalı kredi verenlerin Kasım ayında; “2018 yıl sonu için 16 belirli reform taahhüdünde gecikmeler olduğunu” belirttikleri bir ilk program sonrası raporu yayınladıkları belirtildi. Bu gecikmeler arasında, vadesi geçmiş borçlarda temizleme, özelleştirmeler ve temel sağlık sisteminin başlatılması vardı.

Tsakalotos, hala yasallaştırılması gereken önlemlerin Yunanistan’ın altı ay önce sona eren kurtarma programından kalanlar olduğunu söyledi.

Yunanistan Maliye Bakanı Yasalaştırılması Gerekenler 6 Ay Öncekinden Kalanlar En büyük meselenin de temel konutların korunması olduğunu kaydetti. Bu euro bölgesi krizi sırasında konut kredilerini geri ödeyemeyenler için birincil evlerin ele geçirilmesini askıya almak için uygulanan bir politikaydı. “Şu anda insanlara kredilerini geri ödeyebilmeleri için destek verilecek yeni bir sisteme geçiyoruz. Yani bu insanlar için iyi olacak ki ödenmeyen kredileri yeşil kredilere dönüştürecektir. Aynı zamanda bankaların batık kredileri temizlemelerine de yardımcı olacaktır.” diyen Yunanistan Maliye Bakanı, Atinan’nın kısa vadede ayakta kalmak için taze paraya ihtiyaç duymadığının üzerini çizdi.

Sonuçta Ağustos ayında üçüncü kurtarma programına son verilmeden önce Yunanistan 25 milyar euroluk nakit tamponu almıştı ki bu da Yunanistan’ın gelecek yıl tahvil piyasalarına, elverişli şartlar olduğunu düşünmediği sürece dokunmaya ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyordu.

Tsakalotos bir sonraki fon dizisini almanın bir para meselesinden ziyade bir güvenilirlik meselesi olduğunu da bildirdi ve bunu şu sözlerle anlattı: “Bunu yalnızca paraya ihtiyacımız olup olmadığı meselesi olarak görmüyoruz. Bunu hem alacaklıları hem de kurumları kapsayan bir sorun olarak görüyoruz. Yunanistan’ın reform stratejisine devam ettiğine eminiz. Dolayısıyla bu para meselesinden çok ddaha fazlasına işaret eden bir şey.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum