Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan’ın İlk Çeyrek Daralması, Beklendiği Kadar Kötü Değil

Yunanistan ekonomisi Ocak-Mart döneminde çeyreklik bazda yüzde 1,6 oranında daraldı. Detaylar aşağıda;
Yunanistan’ın İlk Çeyrek Daralması, Beklendiği Kadar Kötü Değil

Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Komisyonu’nun tahminlerine göre en kötü performansı gösteren ülke olması beklenen Yunanistan, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Ülkenin ulusal istatistik hizmeti ELSTAT’ın verilerine göre ekonomi Ocak-Mart döneminde, yüzde 0,7 daralmanın olduğu geçen yılın dördüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında yüzde 1,6 oranında daraldı.

Ayrıca 2019’un dördüncü çeyreğindeki yüzde 1’lik büyüme oranının ardından yıllık bazda yüzde 0,9 geriledi. ELSTAT’ın verilerinin ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, Yunanistan’ın ilk çeyrekte beklenenden çok daha düşük resesyona sahip olduğunu söyledi.

Yunan ekonomisinin yılın ilk iki ayına dinamik olarak girdiğini ve Mart ayının ekonomi için tahmin edildiği kadar kötü olmadığını dile getirdi.
Yunan Ekonomisi İlk Çeyrek Daraldı
KAYNAK: ELSTAT

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ise daha önce 2021’de toparlanmadan önce ekonominin bu yıl “derin bir durgunluğa” düşeceği konusunda uyarı yapmıştı. Bununla birlikte Mayıs ayında ekonomiyi yeniden canlandırmak için 24 milyar euro değerinde bir plan açıklamış, Yunanistan’ın 2021’de şu andan itibaren başlayarak güçlü bir toparlanma kaydedeceğine dair iyimser olduğunu eklemişti. Diğer taraftan ilk çeyrek verilerine yönelik açıklamada rakamların özellikle Mart ortasından itibaren Covid-19 salgınının GYSİH üzerindeki etkilerini yansıttığı aktarıldı.

2020’nin ilk çeyreği için mevcut tahminlerin, ikinci çeyrek için geçici tahminler üretildiğinde revize edilmesinin beklendiği de ayrıca belirtildi.

Diğer taraftan Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son tahmin, ticari faaliyetlerin 2019’daki seviyeden yüzde 13’e kadar düşebileceğini göstermişti. 2009-2018 arasında modern zamanların en kötü ekonomik krizini yaşayan ve 2019’da toparlanmaya başlayan Yunanistan, küresel pandemiyle allak bullak olmuştu.

Avrupa’daki en kötü büyüme tahminlerinin Yunanistan için yapılması da ülkenin krizden ne kadar sert darbe alabileceği konusunda fikir vermişti. Avrupa Komisyonu Yunanistan’ın 2020’de yüzde 9,7 daralacağını öngörürken IMF de yüzde 10’luk tahminde bulunmuştu. Ancak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in baş ekonomi danışmanı olan Alex Patelis, ülkenin tahminlerin aksine en kötü olmayacağını belirterek iyimser konuşmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum