Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci Çeyrekte %16 Daralması Beklenen Yunanistan için Tahmini 2020 Düşüşü %8

Yunanistan gayri safi yurt içi hasılasının 2020’de yüzde 8, ikinci çeyrekte ise yüzde 16 seviyesinde düşmesi bekleniyor.
İkinci Çeyrekte %16 Daralması Beklenen Yunanistan için Tahmini 2020 Düşüşü %8
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kurumlar tarafından rekor düşük GSYİH tahminleri yapılan Yunanistan için gelen yeni haber, ikinci çeyrekte yüzde 15-16 düşüşe işaret etti. Maliye Bakanı Christos Staikouras ve Yunanistan Ulusal Bankası’na göre beklenen düşüş oranı bu.

Ekathimerini’nin haberine göre ekonominin tüm yıl boyunca %7,5-8 oranında küçüleceği öngörülürken gıda servisi gibi bazı finansal sektörler ve adalar gibi bölgelerdeki düzensiz iyileşme nedeniyle sorunların daha büyük olacağı söylendi.

Staikouras’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Nisan-Haziran çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılanın %16 daralacağı dile getirildi.

NBG, ülkenin koronavirüs nedeniyle tüm ay boyunca sürekli kilitli kaldığı Nisan ayında daralmanın önceki yıla göre %21 olduğunu belirtti.
NBG Yunanistan Ekonomi
Kaynak: NBG

Mayıs ayında ise şirketler kademeli olarak faaliyetlerine devam ederken düşüşün %10 olduğunu belirtti. Ardından turizm işletmelerine ilişkin endekslerin sınırlı bir şekilde dahil edildiğini gösteren Haziran ayının ilk iki haftasında daralma sadece %4,7’ye gerilediğini vurguladı.

Bankanın baş ekonomisti Nikos Magginas liderliğindeki bankanın analiz ekibine göre ekonominin ikinci çeyrekteki daralması yüzde 15 olarak, yılın ilk yarısındaki toplam daralmayı %7 seviyesine getirdi.

NBG, üçüncü çeyrekte %11,6 ve dördüncü çeyrekte %2,4 düşüş beklentisiyle ekonominin 2020 yılı boyunca %7,5’lik bir düşüş kaydetmesini bekliyor.
Yunanistan 24 Haziran Aktif Vaka
Kaynak: Worldometer

Makroekonomik veriler tahminler içinde kalırken, belirli sektörler hakkında endişeler devam ediyor. Staikouras, dün yemek hizmetinde bir sorun olduğunu kabul etti ve şöyle dedi:

“Daha hedefli eylemlerle yanıt vermek için buradayız, adalarda hizmet ya hiç yok ya da ilk adımlarını henüz atmaya başladı.” Maliye Bakanı ayrıca ülkenin nakit rezervlerinin 37,5 milyar euroya yükseldiğini ve bunun ülkenin başka bir koronavirüs dalgasıyla başa çıkması için yeterli olacağını söyledi.

Ülkedeki coronavirüs tablosuna baktığımızda ise karşımıza 3310 toplam vaka, 190 ölüm ve 1374 iyileşen hasta sayısı çıkıyor. Toplam vaka eğrisi hala düzleşmeye geçmemişken son olarak 24 Haziran’da 8 yeni vaka bildirilmiş. Aktif vakalara bakıldığında 24 Haziran’da rakamın 1746 seviyesinde olduğu görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu