Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan Euro’dan Çıkmadan Krizi Atlatabilir mi?

Yunanistan Euro’dan Çıkmadan Krizi Atlatabilir mi?

Adını gizli tutan kıdemli bir Yunan hükümeti yetkilisi; kurtarma ödemeleriyle ilgili henüz bir anlaşmaya varılmadığını açıkladı. Ayrıca Yunanistan ve kreditörlerinin, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) yapması gereken bir ödemede temerrüde düşmesi gibi bir konunun görüşülmediği de belirtildi.

Hükümet yetkilisi; Başbakan Alexis Tsipras’ın, Angela Merkel ile bir araya gelmesi durumunda, “Yunanistan kendi payına düşeni yaptı ve bu ay içerisinde anlaşmaya varılacak” ifadeleri geçen bir konuşma yapacağını belirtti. Erken seçim veya referandum konusu ile ilgili olarak ise; “Bir anlaşma sağlamada başarısız olunması, Yunanistan’da politik bir olay olarak görülebilir ve politik bir yolla ele alınabilir. Bu tip varsayımlı senaryolar, hükümet gündeminin bir parçası değil” yorumunda bulundu.

Avrupa Birliği Ekonomi ve Para Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici, Yunanistan’ın reform hareketlerinde çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Ekonomistler Yunanistan’ın temerrüde düşmesi durumunda ülkenin Euro Bölgesi’nden çıkmak zorunda olmadığını düşünüyor. Öte yandan Euro Bölgesi Yunanistan’ın temerrüde düşmemesi için yol haritası arayışına girmiş durumda.

Bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı yapılacak. Bu toplantının Mayıs ayında Letonya’da yapılacak olan toplantıdaki alınan kararlar için zemin hazırlaması bekleniyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler Yunanistan’ın önümüzdeki haftalarda % 40 ihtimalle bazı ödemeleri gerçekleştiremeyeceğini tahmin ediyor. Ülkenin Euro Bölgesi’nden çıkma ihtimalinin ise % 30 olduğu düşünülüyor. Ancak ankete katılan ekonomistlerin hemen hepsi, temerrüde düşme durumunda Euro Bölgesi’nden çıkışın gerekmeyeceğini düşünüyor.

Yunanistan için zaman daralsa da Başbakan Tsipras, 240 milyar Euro kurtarma fonu için gerekli reformlar konusunda kreditörlerle anlaşma sağlamaya pek yanaşmıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum