Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan Dış Ticaret Hacmi 6 Milyar Dolar

Yunanistan Dış Ticaret Hacmi 6 Milyar Dolar

Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler son 5 yılda önemli oranda artış gösterdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras‘ın ülkemize yaptığı ziyaret ile bu ilişkinin daha da ivme kazanması umuluyor. Yunanistan’daki ekonomik krize rağmen ülkemiz ile ticaret hacmi %86 arttı ve 5.6 milyar dolara yükseldi. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2010 yılında 3 milyar dolar seviyesindeydi.

2012 yılından bu yana Türkiye’nin Yunanistan’a ihracatında sürekli bir artış söz konusuyken, geçen yılın sonunda 1.5 milyar dolara ulaştı. Öte yandan ithalatta azalma oldu. Geçen yıla kıyasla %4 azalan ithalat 4 milyar dolara düştü. Orta vadede dış ticaret hacminde hedeflenen rakam ise 10 milyar dolar olarak belirlendi.

Yunanistan bugüne kadar ülkemize 6.9 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu rakam ile Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan 9. ülke oldu. İki ülke arasındaki ticaret ilişkilerine bakıldığında turizmin önemli paya sahip olduğu göze çarpıyor.

Türkiye Yunanistan’a 750 milyon metreküp doğalgaz satışı yapıyor. İki ülke arasındaki önemli bir gelişme olarak nitelendirilen bu ticaret, Yunanistan’ın ihtiyaçlarını karşılaması açısından da son derece önemli. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun‘un, Rusya’nın Türk Akımı’ndaki diğer hatlar için Yunanistan gibi üçüncü ülkelerle de anlaşması gerektiği düşüncesini paylaşması, Yunanistan’ın önemini vurgular nitelikte oldu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Tevfik Bilgen, Aleksis Çipras’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaretle ilgili Paris’teki terör olaylarının ve göçmen sorununun konuşulan konular arasında olduğunu söyledi. Yunanistan krizi aşıldıktan sonra her iki ülke arasında yapılacak karşılıklı yatırımların her sektörü canlandıracağını ifade eden Bilgen sözlerini şöyle sürdürdü; “Fakat iki ülke arasında hükümetler düzeyinde konuşulacak ve sonuca ulaştırılacak çok konu var. Kıbrıs sorunu, ekonomik ilişkilerin gelişmesi için var olan bazı engellerin kaldırılması. Böyle bir durumda her iki toplumun yararına olacak her türlü gelişme bize mutluluk verir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum