Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan: Avrupa’nın En Büyük Krizi

Yunanistan: Avrupa’nın En Büyük Krizi

Avrupa’nın şımarık çocuğu olan Yunanistan’da kriz tüm hızıyla devam ediyor. Yunanistan, kreditörlerin taleplerini karara bağlamak için 5 Temmuz’da bir referandum gerçekleştirdi. Seçim sonucunda çoğunluk hayır oyu kullandı. Gelen bu sonuç, Avrupa basınının gündemine yerleşti. Sonuçlara göre Avrupa’nın şımarık çocuğu olan Yunanistan ile ilgili önemli kararlar yorumlandı.

Independent Gazetesi bu durumu Avrupa’nın en büyük krizi olarak görürken, İngiliz Financial Times Gazetesi, “Euro Bölgesi’nden çıkmak ya da kalmak,” olarak algılandığını ifade etti.

Guardian ekonomi editörü Larry Elliott, “Kreditörler nakitsiz kalmış bir ekonominin birkaç hafta boyunca nasıl ayakta kalacağını görmek isteyebilir. Çipras baskı altında kalır, istifa eder ve ekonomiye ilişkin haberler kötüleşirse erken seçim çağrısında bulunur ve seçimin sonucunda Avrupa’nın geri kalanına karşı daha yumuşak başlı bir hükümet oluşur. Fakat bunu oynamak riskli. Çipras’ın istifasına sıra gelmeden Yunanistan Euro Bölgesi’nden çıkmaya zorlanabilir. Kreditörler referandumun sonucuna saygı duymalı, krizin kontrolden çıkmasını engellemek için Yunanistan’a bir şey vermeleri gerektiğini fark etmeli,” şeklinde görüş bildirdi.

İngiliz yayın kurumu BBC’den Mark Lowen konu ile ilgili olarak, “Zafer gösterisi uzun sürmeyecek. Hala Yunanistan’da ciddi bir kesim olanlardan derin endişe duyuyor. Hükümetin bölünen toplumu birleştirmesi gerekiyor,” değerlendirmesini yaptı.

Alman Der Spiegel Dergisi “Angela’nın Külleri: Merkel Yunanistan’ı ve Avrupa’yı nasıl başarısızlığa uğrattı,” şeklinde görüş bildirirken Bild Gazetesi ise “Yunanlı patronlar iflasa karşı savaşıyor,” başlığıyla haberi paylaştı.

Referandum haberlerine yer veren diğer Avrupa gazetelerinden kısaca bahsetmek gerekirse;
Frankfurter Allgemeine Gazetesi; “Çipras zaferini kutluyor” yazılı bir başlık girdi. Yayımlanan haberde Çipras’ın şimdilik zafer elde ettiğini ancak, geleceğin iyi olmayacağını ve halkın da bunu bilmesi gerektiği ifade edildi.

Le Monde Gazetesi’nde “hayır” oyu kullananların kutlama yapmak için Atina’nın merkezinde toplandığı bilgisine yer verildi.

Son olarak Le Figaro Gazetesi ise “Yunanistan referandumu: Bu “hayır” Avrupa’ya “evet” anlamına gelir,” başlığını kullanarak habere yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum