Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan 6. Düşüşe Hazırlanıyor!

Yunanistan 6. Düşüşe Hazırlanıyor!

Şımarık çocuk Yunanistan için sular yeniden ısınmaya başladı. Yunanistan’ın IMF’e ödemesi gereken 1.7 milyar Euro’luk borcun dün son günüydü. Beklendiği üzere ülke bu ödemeyi sağlayamadı ve temerrüde düştü. 196 yıllık geçmişinde daha önce 5 defa daha iflas eden Yunanistan, borcunu ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke ekonomisi oldu.

Ülke teknik olarak halen temerrüde düşmüş sayılmıyor. 5 Temmuz’da kreditörlerin talepleri için bir referandum yapılacak. Bu referandumdan hayır sonucu çıkması halinde ülkenin iflasını resmen açıklaması bekleniyor.

1830 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını ilan eden Yunanistan’ın 236 milyar dolarlık ekonomisi batmanın eşiğine geldi. Ödeme bekleyen IMF, dün sürenin dolmasından 2 saat sonra ödemenin yapılmadığını açıkladı, fakat temerrüde düşme konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu demek oluyor ki Yunanistan teknik olarak temerrüde düşmüş sayılmıyor ancak gecikmiş ödemeler statüsünde yer alacak. Bu durumda da ödeme gerçekleşene kadar ek yardım alamayacak.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor’s Yunanistan’ın ticari zorunluluklarını yerine getiremediği zaman temerrüde düşmüş sayılacağını bildirdi. Temmuz ayında IMF ve ECB olmak üzere toplamda 5.95 milyar Euro ödeme yapması gereken ülkenin Ağustos’ta 1 milyar Euro daha kısa vadeli tahvil ödemesi bulunuyor. 5 Temmuz’da yapılacak olan referandumdan hayır çıkarsa, ECB Yunan bankalarındaki mevduatlara yönelik teminatlara son verecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Yunanistan’dan bir yardım talebi gelmesi halinde yardıma hazır olduklarını söyledi. Ahmet Davutoğlu ise “Ekonomik kriz etkilerini göstermeye devam ediyor. Dost ve komşu Yunanistan’ın tablosunu göz önüne alınız. Biz benzer tablolarla karşı karşıya değilsek, AK Parti’nin sayesindedir. Bu kürsüden komşu Yunanistan’a dayanışma mesajını da iletmek istiyorum,” dedi.

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması halinde en çok etkilenecek olan ülkeler arasında Almanya başı çekiyor. Ülkelerin etkilenme oranları, kurtarma fonuna destekleri, ellerindeki Yunanistan tahvilleri ve türev piyasadaki faaliyetleri dikkate alınarak hesaplandı. Buna göre Yunanistan Euro Bölgesi’nden çıkarsa Almanya 91.6 milyar Euro zarar edecek. En fazla etkilenecek olan ülkelerden Fransa 70.1 milyar Euro, İtalya ise 61.2 milyar Euro zarara uğrayacak.

Yunan hükümetinin şu anda yaklaşık 313 milyar Euro borcu bulunuyor. Buna şirket ve banka borçları da eklenince toplam borç yarım trilyona ulaşıyor. Borcun bir kısmının vadesi ise 2021 yılından sonra gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum