Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunanistan 2021’de Avrupa ile Yeni Mali Hedefler Üzerine Pazarlık Yapacak

Yunanistan'ın maliye bakanı, ülkenin 2021 itibarıyla Avrupa ile yeni mali hedefler üzerinde pazarlık yapmaya başlayacağını söyledi.
Yunanistan 2021’de Avrupa ile Yeni Mali Hedefler Üzerine Pazarlık Yapacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs nedeniyle borcu artan ülkelerden birisi de Yunanistan oldu. Ülkede toplam 2918 enfekte sayısına ulaşılırken, 1374 iyileşen ve 179 ölüm sayısı bulunuyor. Pandemi nedeniyle borcu gayri safi yurt içi hasılasının neredeyse %200’üne ulaştı. Bu nedenle Euro bölgesi alacaklılarıyla gelecek yıl yeni mali hedefler üzerine pazarlık yapmak istiyor.

26 Şubat’ta ilk koronavirüs vakasını doğrulayan Yunanistan, ekonomisini canlandırmak için 24 milyar Euro değerinde bir plan açıklamıştı.
Yunanistan Günlük Yeni Vaka Sayısı
Görsel: Worldometer

Avrupa Komisyonu, ülkenin 2020 yılında %9,7 oranında daralmasını bekliyor. Henüz ilk çeyrek rakamlarını açıklamayan ülkenin, turizme odaklanması tavsiyesinde de bulundu. Son 10 yılda üç kurtarma programı geçiren Yunanistan, 2018 yılında 2022 yılına kadar %3,5 faiz dışı bütçe fazlasına ulaşmayı kabul etti.

Bu ihtiyaç fazlası, hükümetin harcama kabiliyetini sınırlasa da daha yumuşak borç geri ödeme karşılığında geldi. Ancak koronavirüs pandemisi, Yunan ekonomisini durma noktasına getirdiğinden, ülkenin maliye bakanı Euro bölgesi meslektaşlarıyla yeni hedefleri tartışacağını söyledi.

CNBC’ye konuşan Yunanistan Maliye Bakanı Christos Staikouras, “Eurogroup’un son zamanlarda karar verdiklerini göz önünde bulundurarak, 2020’de bu hedeflere sahip değiliz ve Avrupa, Eurogroup’ta koronavirüs krizine verilen yanıtı dikkate alarak 2021’den sonraki hedefleri, kuralları ve gereksinimleri tartışacağız,” ifadelerini kullandı.

Salgının ardından Avrupalı politika yapıcılar Mart ayında her üye ülke için mali hedefleri kaldırma konusunda anlaştılar.
Yunanistan 2019 Borç/GSYİH Oranı
Görsel: Trading Economics

Bu durum ülkelere eşi benzeri görülmemiş ekonomik şokla başa çıkabilmeleri için daha fazla yol tanımış oldu. Ayrıca bunun Avrupa Birliği’ndeki ekonomik krize tepki olarak geçici bir önlem olması amaçlandı.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, Mayıs ayında 2020’de Yunanistan için %194,4 ve 2021’de %186,6 oranında bir borç/GSYİH oranı öngördü. 2019’da ise Yunanistan’ın borcunun GSYİH’e oranı %176,6 olarak gerçekleşmişti.

Yunan borcunun sürdürülebilir olduğunu söyleyen Staikouras, “Avrupa Komisyonu’na göre; 2020’de borç/GSYİH oranında en büyük artışa sahip olmayacağız. Dördüncü en büyük artış olacağız, ancak 2021’de bu oranın en büyük düşüşüne sahip olacağız,” şeklinde konuştu.

Yunanistan’ın en önemli sektörü olan turizm, bu yıl büyük belirsizliklerle karşı karşıya ve bu durumun ekonomiyi kötü etkilemesi bekleniyor.
Yunanistan Turizm Geliri
Görsel: Trading Economics

Staikouras, 2020’de ekonomik düşüşte turizm yüzdesinin büyük ölçüde turizm performansından kaynaklanacağını söyledi. Yunanistan seyahat kısıtlamalarının aşamalı olarak kaldırılmaya başlaması nedeniyle ilk turistleri 15 Haziran’dan itibaren karşılamayı umut ediyor.

Yunanistan’da bu tarihten önce herhangi bir test gereksinimi veya ülke içinde bir karantina süresi olmayacağı anlamına geliyor. Yunan hükümeti düşük enfeksiyon oranının, ülkeye gelecek turistler için güven vereceği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu