Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan’da 2019 Yılı Bütçesi Meclis’te Kabul Edildi

Yunanistan’da 2009 yılında başlayan ekonomik krizden bu yana, kurtarma paketi programının dışındaki ilk bütçe parlamentoda onaylandı. Detaylar haberimizde…
Yunanistan’da 2019 Yılı Bütçesi Meclis’te Kabul Edildi

Yaklaşık 8 yıldır ekonomik kriz ile mücadele eden Yunanistan’da, kurtarma paketi programı haricindeki ilk bütçe Meclis’ten geçti. Uzmanlara göre 2008 – 2012 küresel ekonomik krizinin artçıları olarak başlayan fakat asıl sebebin Yunan ekonomisindeki zayıflıklar olduğu kriz dönemi boyunca ülkede çok ciddi boyutta değişimler yaşandı.

Avrupa Bölgesi’ndeki dört bağımsız borç krizinin ilki olarak 2009 yılında başlayan Yunanistan ekonomik krizi sırasında Başbakan Yorgo Papandreu görevden ayrılmış, ülke genelinde protestolar başlamış ve işsizlik rekor kırmıştı. IMF ve Avrupa Birliği’nden yardım isteyen ülkede geçim sıkıntısının üst seviyeye ulaşmasıyla ırkçılık gibi sorunlar da baş göstermişti.

8 yıl aradan sonra kurtarma paketi programı haricinde hazırlanan ilk bütçe Yunanistan Meclisi’nde kabul edildi.

Parlamentodaki oylamada bütçe, hükümet ortakları SYRIZA ve Bağımsız Yunanlar (ANEL) üyesi 154 milletvekili evet oyu kullandı. Toplamda 297 milletvekilinin katıldığı oylamada muhalefet partilerinin biri hariç hepsi hayır oyu kullandı. 154 oyla kabul edilen bütçe, böylece 8 yıl aradan sonra hazırlanan ilk bütçe olarak kaydedildi.

Yunanistan ekonomisinin bu yıl %2,1 ve 2019 yılında %2,5 oranında büyüyeceği tahmin edildi. 2019 yılında genel ve yerel seçimlerin yapılacağı belirtilirken, bütçede 900 milyon Euro’luk vergi, sigorta ödemelerinde indirim ve sosyal desteklerde artış içeren yardım paketi bulundu.

2019 bütçesinde yer alan bir diğer konu ise kamu borcunun milli gelire oranının %168 seviyesine çekilmesi oldu.

Yunanistan Avrupa Birliği ülkeleri arasında kamu borcu milli gelire göre en yüksek olan ülke olarak öne çıkıyor. Yeni bütçede bu oranın %180’den %168 seviyesine çekilmesinin hedeflendiği bildirildi. Çoğunluğu kreditörlerine olan kamu borcunun 335 milyar Euro olduğu bilgisi verildi.

Gelecek yıl yapılması planlanan emeklilik maaşlarındaki kesintiler ise bütçeden çıkarılarak iptal edildi. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı esnada memur ve işçi sendikalarının bulunduğu göstericiler asgari ücrette ve emeklilik maaşlarında artış ile vergi ve sigorta ödemelerinde düşüş talebiyle yaklaşık iki saat boyunca gösteri yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum