Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan 10 Yıllık Verimi İlk Kez %2’nin Altına İnerek Rekor Gerileme Kaydetti

Yunanistan'ın 10 yıllık verimi ilk kez yüzde 2'nin altını görerek rekor gerilerken, ABD 10 yıllıklarının veriminin altına düşmesi de dikkat çekti.
Yunanistan 10 Yıllık Verimi İlk Kez %2’nin Altına İnerek Rekor Gerileme Kaydetti

Yunanistan hükümetinin borcu ilk kez yüzde 2 seviyesinin altına gerilerken, ABD 10 yıllık Hazine bonosunun getirinden daha düşük hale geldi. Yunanistan’da 10 yıllık bono getirisi, Euro bölgesi borç krizinin en çılgın günlerinin yaşandığı 2012 yılının Mart ayında gördüğü en yüksek seviyelerin yaklaşık yüzde 48’ine yaklaştı.

Çarşamba günü yüzde 1,99 seviyesini görerek tarihi bir gerileme kaydeden borç verimi, AMB’nin açıklamalarından da destek buldu.

Yunanistan 10 Yıllık Verim Yüzde 2 AltıBu sabah yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’nın sağlıklı büyümesini canlandırmak için daha fazla teşvik etmeye çalışmaya hazır olduğuna dair tahminlerini güçlendirmesiyle birlikte yüzde 2’nin altındaki seviyelerini korudu.

Yunanistan hükümetinin şimdi tahvil ihraç etmek için ödemesi gereken yüzde 2 alt rakam, şu anda yüzde 2,03 olan güvenli sığınak ABD Hazine bonolarından daha düşük. Bu değişiklik ilk kez, merkez sağ Yeni Demokrasi partisinin Yunan seçimlerinde iktidara gelmesinden sonra bu ayın başlarında kaydedilmişti.

Yunanistan’ın borçlanma maliyetlerinde çarpıcı düşüş, şu anda Avrupa Birliği’nin istikrarlı bir üyesi olarak kabul edildiğinin bir kanıtı.

AB İstikrarlı Üyesi OlduÖzellikle de 2018 yılına kadar yakın tarihte, toplam Yunan devlet borcunun ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 181’inde hesaplandığının gözlenmesinden sonra bu düşüş dikkat çekti. Aynı zamanda düşük getirili bir dünyada verim için aç olan umutsuz yatırımcıların bir işareti olabileceği de söylendi.

Çekirdek Euro bölgesi borcundaki negatif getiriler, tahvil alıcılarını İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerden daha riskli devlet borçlarına bakmaya itti. Geçen Salı günü Yunanistan 2,5 milyar Euro değerinde yedi yıllık bir bono sattı ve satışı gerçekleştirmek için gereken tekliflerin dört katından fazlasını aldı.

Tahvil piyasalarındaki verim son haftalarda keskin bir şekilde düşerken, bu yatırımcıların yaklaşmakta olan durgunluğa karşı dikkatli olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar Tahvil Piyasasında TemkinliKüresel ticaret savaşı endişelerinin, zayıf Euro bölgesi ve ABD PMI verilerinin altı çiziliyor. ABD imalat PMI verisi, Temmuz ayında tam 50 seviyesinde açıklandı. Neredeyse 10 yıl içindeki en düşük sayı olurken, 50’nin üstünde fabrika genişlemesi, aşağısında da daralma yaşandığı anlaşılıyor.

Alman imalatındaki resim de kötü. PMI imalat endeksi, önceki aya göre 45 seviyesinden 43,1 seviyesine geriledi. En son okuma, 2012 yılının Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviyeye işaret etti.

JP Morgan Asset Management CIO’su Bob Michele, 10 yıllık ABD kağıtlarının 2022 yılına kadar sıfıra ya da olumsuza gidebileceğini söyledi.

Dolar Destek-Direnç SeviyeleriDünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden birinde küresel sabit gelir başkanı da olan Michele, para piyasası fonlarında oturan 3,3 trilyon dolarlık rekor seviyenin yanı sıra taze teşvik ve kesim oranlarının büyük bankaları ile yatırımcıların sabit gelir elde etmeleri gerektiğine inanmak için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Michele, tüm bu paranın bono piyasasına girebileceğini söylerken, Societe Generale’nin sürekli ayı piyasası savunucusu Albert Edwards, bu analizin uzun süredir devam eden teorisindeki verimin, keskin bir şekilde düşüşün zirvesinde olduğuna işaret etti. Aynı zamanda bunun sonucunda da deflasyonu tetikleyeceğine ve döviz değerlerini düşürmek için bir savaşa neden olduğuna dair artan bir inanç ortaya koyduğunu söyledi.

AMB Başkanı Mario Draghi tarafından açıklanacak teşviklerin, Euro bölgesi faiz oranlarının düşürülmesinin ve Euro’nun zayıflatılmasının etkisi olarak görülebileceği de belirtildi.

Bugün SocGen stratejisti tarafından paylaşılan notta, AMB’nin teşvik programını durdurmasından altı ay sonra AMB’nin gevşeme programına devam etmesi durumunda küresel bir para savaşının Trump’ın öfkesiyle karşılaşacağını söyledi.

Edwards, Trump’ın güçlü dolarının diğer ülkelerden ithalat deflasyonu yapılmasını istemediğini ve yakında ABD para birimini zayıflatmak için döviz piyasalarına müdahale edeceğini söylediğini de hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum