Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan’ın Son Kralına Ait 1959 BMW 507 Roadster Açık Artırmayla Satılıyor!

BMW'yi en çok hüsrana uğratan modellerden olan 1959 507 Roadster'ın 252 örnekten birisi satılıyor. Hem de o bir kral arabası!
Yunanistan’ın Son Kralına Ait 1959 BMW 507 Roadster Açık Artırmayla Satılıyor!

Bu aracın kime ait olduğundan dolayı ne kadar pahalı olabileceğini tahmin etmişsinizdir. 507 Roadster, BMW’nin büyük umutlar bağladığı, bir takım boşlukları doldurmak için çıkarttığı bir spor otomobildi. Eşine fazla rastlayamayacağımız bu spor BMW, en başlarda 5 bin adet üretimle ele alınmış. Otomotivde çok yaşanan evdeki hesabın çarşıya uymaması sonucu sadece 252 adet yollara çıkarılmış.

Ve BMW tarihine ağır bir kayıp olarak işlenmiş. ABD’ye çok satma hayali de böylelikle kaybolmuş. 1956 – 1959 yılları arasında çıkartılan 507’lerden birisine Yunan Kralı sahip olmuş. 1959 yılında roadster, Kral Konstantin II‘ye hediye olarak verilmiş. 59 sene sonra satılması için Bimmer tarafından duyuruldu.

507 Roadster aslında Z8’in öncülüğünü yapmış bir modeldir.

Apple kurusucusu Steve Jobs’ta BMW Z8 tercih etmişti ve geçen sene adını taşıyan plakasıyla satılmıştı. Kral haricinde BMW’nin 507’sine birçok ünlü de sahip olmuş. Onlardan bazıları; Fred Astaire, Elvis Presley ve John Surtness!

59 model BMW’nin kullanımı fazla olmamış.

Yunanistan’a gittiği sıralarda Konstantin’in babası Kral Paul‘un ölüm haberi gelmiş. Anlatılana göre 5 yıl kadar oğlu tahta geçmiş ve sonrasında yönetimden ihraç ettirilerek bir yerlere sürgün edilmiş.

Bundan dolayı da BMW 507‘si de normal olarak yıllar boyunca Kraliyet garajında saklanmış. Belki de unutulmuş.

Uzun yıllar bekletilen 59 yaşındaki sanat eseri tertemiz haliyle satışa çıkartılıyor.

BMW’yi ne kadar da hüsrana uğratsa da üstü açık BMW geçmişim tüm havasını taşıyor. Yuvarlak farları, ince bir tamponu ve geniş tutulan böbrek ızgarası!

Üstü açık 507’nin halefi, Z8’den öncede Z1 modeliydi.

Z1’inde kalmış nadir örneklerinden biri geçenlerde Silverstone Auctions’ta satılıyordu. Cabrio aracın tabi ki hatları 507’ye göre daha modern ve farklıydı. Üzerinde 3168 cc bir V8 taşıyordu. Aktarımlar ise 4 ileri bir vitesle gerçekleştirilmiş.

Yunanistan’ın son kralına ait spor BMW’nin fiyatından çok kimin alacağı merak konusu olmuş. Yine de biz fiyatının ne kadar milyon dolar civarlarında gezmesiyle daha çok ilgileniyoruz. Ayrıca tasarımını yapan Albrecht von Goertz‘de, bir nevi geleceğin BMW’lerini çizmiş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum