Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunan Ekonomisi için Daralma Aralığı %4,4-%9,4 Olarak Belirlendi

Yunanistan Merkez Bankası (Bank of Greece) tarafından hazırlanan yeni rapor, ekonominin daralma aralığını %4,4-%9,4 olarak belirledi.
Yunan Ekonomisi için Daralma Aralığı %4,4-%9,4 Olarak Belirlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yunanistan, turizm sektörüne olan bağımlılığı ve yıllarca süren krizin izlerinden yeni toparlanmaya başlamasıyla, pandemiden en çok etkileneceği düşünülen ülkelerden bir tanesi.

Bununla birlikte Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in baş ekonomi danışmanı, Mayıs ayında verdiği bir demeçte ülkesinin tahminlerin aksine en kötü olmayacağı konusunda ısrar etmişti.

Ayrıca ilk çeyrekte kaydedilen yüzde 1,6 daralmanın beklendiği kadar kötü olmadığı söylenmiş, hükümet sözcüsü Stelios Petsas, Yunanistan’ın ilk çeyrekte beklenenden çok daha düşük resesyona sahip olduğunu dile getirmişti.

Bank of Greece ise Pazartesi günü Yunanistan Parlamentosu’na sunduğu son raporunda ekonominin bu yıl tahmini %4,4-%9,4 aralığında daralacağını bildirdi.

Para Politikası Raporu’na göre banka temel senaryosunun yanı sıra biri daha yumuşak ve diğeri daha sert olmak üzere iki alternatif senaryoyu daha ele aldı. Temel senaryoda 2020’deki ekonomik faaliyetin %5,8 oranında daralacağı ve 2021’de yüzde 5,6, 2022’de yüzde 3,7 toparlanma olacağını belirtti.

Normalliğe daha kısa bir geçiş dönemi gerektiren hafif senaryoda ise GSYİH’nin 2020’de yüzde 4,4 daraldıktan sonra 2021 ve 2022’de sırasıyla yüzde 5,8 ve yüzde 3,8 artacağı tahmin edildi. Olası bir ikinci COVID-19 dalgasıyla ilişkili olumsuz senaryoda ise 2020’deki daralma tahmini yüzde 9,4, 2021 ve 2022 toparlanma tahminleri ise yüzde 5,7 ve yüzde 4,5 olarak verildi.

Tahminler, önemli aşağı yönlü risklere ve belirsizliklere tabiyken en büyük risk yeni bir Covid-19 salgını dalgası olarak gösterildi.
Yunan İlk Çeyrek Daralma
KAYNAK: ELSTAT

Buna ek olarak, öngörülen durgunluk sonucu takipteki alacaklarda beklenen artışın işletmeler ve hane halklarına kredi verilmesini sınırlandırarak yatırım ve ekonomik faaliyetlerin toparlanmasını geciktireceği söylendi.

Ayrıca mülteci krizinin kötüleşmesinin turizm üzerinde olumsuz yansımalara yola açabileceği kaydedildi. Olumlu riskler ise yapısal reformların ve özelleştirmelerin daha hızlı uygulanması ile ilişkilendirildi. İngiltere’nin Avrupa Birliği ile gelecekteki ilişkisi üzerine bir anlaşmanın içeriği ve zamanlaması ek bir belirsizlik faktörü olarak ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu