Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yumaklı’dan İklim Değişikliği ve Su Sorununa Karşı Önlem Çağrısı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, iklim değişikliği ve su sorununa karşı ülkelerin önlem almalarının büyük önem taşıdığını söyledi. Detaylar haberde...
Yumaklı’dan İklim Değişikliği ve Su Sorununa Karşı Önlem Çağrısı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, küresel iklim değişikliği ve dolayısıyla su sorununa karşı ülkelerin önlem almalarının büyük önem taşıdığını söyledi. Su yönetimi konusunda çalışmalar yürütmenin gerekliliğine değindi.

Bakan, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 9. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma konferansında açıklamalarda bulundu.

Gıda güvenliği ve tarımsal politikalara yönelik çözüm önerilerinin değerlendirildiği konferansın, üye ülkeler arasında gıda güvenliği ve tarımsal sürdürülebilirlik konularında iş birliği ve dayanışmanın geliştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Türkiye’nin tarımsal yayım ve eğitim, bitki genetik kaynaklarının korunması, kırsal kalkınma projeleri, tarımsal sübvansiyon ve destek modeli gibi konularda önemli çalışmalar yürüttüğü bilgisini verdi.

Yumaklı’dan Uluslararası İş Birliği Çağrısı

Kovid-19 pandemisi, iklim değişikliği, doğal afetler ve uluslararası krizlerin geleceğe dair daha dayanıklı gıda sistemleri oluşturulmasını gerekli kıldığını söylerken bunun için uluslararası iş birliğinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasının devamında “Bu nedenle tarım-gıda sistemlerimizi daha verimli, daha kapsayıcı, daha dayanıklı ve daha sürdürülebilir hale getirmek için birlikte çalışmalıyız.” ifadesini kullandı.

Yumaklı İslam İşbirliği Teşkilatı Konuşması
Kaynak: X / @ibrahimyumakli

Geleceğin güvence altına alınması açısından gıda güvenliğinin son derece önemli olduğuna işaret eden Yumaklı, özellikle krizlere dayanıklı sistemler oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Helal gıda mekanizması kurulması yönündeki çabalara da değinen Yumaklı, bu mekanizmanın kurulmasıyla ülkeler arası ticaretin çok daha kolaylaşacağını düşündüğünü dile getirdi.

Konferans sonrası, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan, “2 yıldır yürüttüğümüz dönem başkanlığını dost ülke Katar’a devrettik. Ülkemiz ve İslam dünyamız için hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın