Yatırım yapmaya başla!

Yükselişin Sürmesi Beklenen Dolarda 5,52 Kritik Öneme Sahip

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın faiz kararına rağmen yükseliş gösteren dolar kurundaki gelişmeleri değerlendirirken, 5,52 direncinin aşılması halinde sert atakların olacağını öngörüyor.
Yükselişin Sürmesi Beklenen Dolarda 5,52 Kritik Öneme Sahip

Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Politika faiz oranında değişikliğe gidilmediğini belirten banka, %24 oranında kalındığını bildirdi. Enflasyonun Şubat ayında iyileşme göstermesine rağmen, fiyat istikrarında risklerin halen mevcut olduğu belirtildi.

Dolar bu karar sonrası gün içi en yüksek 5,45’e yaklaşırken, uzmanlar yükselişin devam etmesini ve 5,52 direncinin kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Kur saat 10:30’da 5,4435 liradan işlem görüyor.

Ekonomistler bu sabah işlemlere 5,43 liradan başlayan dolar kurundaki yükselişin nedenlerini tartışıyor.

Faiz kararının açıklanmasının ardından 5,36’ya gerileyen dolar kuru, Çarşamba günü 5,44’e yükseldi. Piyasaların beklentisi de faizlerde değişiklik yapılmayacağı yönündeydi. Yapılan değerlendirmelerde erken faiz indirimi endişesinin ortadan kalktığı ve genel olarak yılık ikinci yarısından sonra indirim kararının geleceği söylendi. Dolar çift yönlü tepki verirken, aşağı yönlü hareketin sınırlı kalması üzerinde konuşulmaya başlandı.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, Merkez Bankası’nın politikalarına rağmen kurdaki düşüşlerin sınırlı kaldığını ifade etti.

Dünkü karar açıklaması olmasaydı kurda 3-5 kuruşluk bir yükseliş olabileceğini söyleyen Erbaş, seçimlerin etkilerini yorumladı. Birçok yatırımcısının yerel seçimlerden önce döviz pozisyonu alma konusuna eğildiğini, pozisyon alarak kur riski tarafında kendini korumaya almak istediklerini aktardı.

Merkez’in faiz kararı sonrasında kurda kalıcı bir düşüş olmadığını söyleyen ekonomist, halen ortalamanın üzerinde olduğumuzu ifade etti. Son 4-5 aydır gözlenen 5,25 – 5,53 bandının halen kırılmadığını, seçime kadar hareketli seyredebileceğini sözlerine ekledi.

IKON Menkul analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, 5,52’nin kritik öneme sahip olduğu, bunun aşılması durumunda sert atakların görülebileceği belirtildi.

Dün öğleden sonraki işlemlerde 5,44 direncinin kırıldığını, gün içi ana destek seviyesinin 5,39 olduğunu belirten analistler, bundan sonraki süreçte 5,41’in altında kalıcı olunmazsa yukarı yönlü hareketleri izleyeceğimizi belirtti. 5,44’ün üzerinde kalınırsa 5,52 direncinin gündeme geleceğini, bunun da kırılması halinde sert atakları hep birlikte izleyeceğimizi sözlerine ekledi.

Dinamik Menkul analistleri, son beş haftadır kademeli olarak artış gösteren dolar kurunun bu seyrini devam ettirmesi halinde 5,5026 liraya kadar genişleyeceğini öngördü. Kar satışlarının artması halinde hem teknik hem de psikolojik açıdan önemli olan 5,3982 destek seviyesinin gündeme geleceğini yorumladı.

Son dönemde Türkiye ekonomisine dair endişelerin daha da arttığı belirtildi.

Küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen ABD ekonomisinin gücünü korumaya devam ettiği, ancak Türkiye’nin en güçlü ticari ortaklarından olan Avrupa Birliği’nin her geçen gün kötüye gittiği ifade edildi. Bugün Avrupa Merkez Bankası kararı piyasaların radarında olacak. ECB’nin faizlerde bir değişiklik yapması beklenmiyor. Hemen ardından da ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı takip edilecek. Uzmanlar, büyüme tahminlerinin düşürülmesi ve ekonomik yavaşlama ile mücadelede konusunda işaretlerin alınmasını bekliyor.

Seçim öncesinde iç piyasada endişelerin arttığı, bunun yanında ABD ile Türkiye arasındaki S-400 konusunun gerilim yarattığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı açıklamada; “S-400 konusunda işi bitirdik, geri dönüşümüz asla olamaz. Belki S-400’den sonra S-500’e gireceğiz” ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da NATO’nun Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi almasına karşı çıkmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum