Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yükseliş Trendinde Hareket Eden Dolar 9,71’den İşlem Görüyor

Dolar kuru güne 9,64 civarından başladıktan sonra 9,72’ye yükseldi. Piyasalar enflasyon rakamları ile FED’in Kasım toplantısında aldığı kararları değerlendiriyor.
Yükseliş Trendinde Hareket Eden Dolar 9,71’den İşlem Görüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çarşamba günü Ekim ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından döviz kurlarında hareketlilik başladı. %19,89’a yükselen enflasyon sonrasında dolar önce sakin kaldı, ardından 9,78’e yükseldi. Kapanışı 9,64 seviyesinden yaptıktan sonra, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Kasım toplantısı izlendi.

FED, faizleri bu toplantıda da değiştirmedi. Varlık alımlarını, Kasım’dan itibaren her ay 15 milyar dolar olmak üzere azaltmaya başlayacaklarını duyurdu. Bu açıklama dolar endeksinin 94,00 puan üzerinde yükselmesini sağladı. Gelişen ülke para birimleri üzerindeki baskı da arttı.

Dolar/TL paritesi saat 10.12’de 9,7149’dan işlem görüyor.
Dolar 9,71'den İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD seansında 9,63’e kadar inen dolar kuru, haftanın dördüncü işlem gününe sakin bir başlangıç yaptı. Ancak yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte yönünü yukarı çevirdi ve 9,72’ye dayandı.

ABD doları karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke parası %0,24 artışla Peru solü olurken, Türk lirası %0,47 düşüşle en çok değer kaybeden oldu. Lira, 11,25’ten işlem gören Euro karşısında da emsalleri arasında en çok gerileyen oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, son iki toplantıda toplamda 300 baz puanlık faiz indirimi yaptı. Bu karar kur oynaklığının fitilini ateşlerken, faiz indirimlerinin devam edeceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

JP Morgan, bankanın Kasım toplantısında 100 baz puanlık daha indirim yapmasını bekliyor. Kurum analistleri Türkiye enflasyonunun gelecek aylarda %18-21 arasında seyretmesini bekliyor.

Bu arada Merkez Bankası %20’ye dayanan Ekim enflasyonunda en çok katkının enerji ve tütün grubundan geldiğini bildirdi. Petrol, kömür, bütan ve propan fiyatlarının dolar bazında arttığı açıklandı.

Temel mal yıllık enflasyonunda yavaşlama olduğu aktarılırken, metal ve tarımsal emtialardaki artışın olumsuz etki yarattığına dikkat çekildi. 415 maddenin 331 tanesinde fiyat artışı oldu. 2018 yılının Ekim ayında bu sayı 339 olurken, o tarihten bu yana artan ürün sayısı bakımından en yüksek seviye kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.