Yatırım yapmaya başla!

Yükseliş Trendinin Hakim Olduğu Dolar/TL’de 5,73 Liranın Üzeri Test Edildi!

Dünkü işlemlerinde 5,70 liranın üzerine sert bir tırmanış gerçekleştiren dolar/TL Salı gününe 5,72'li seviyelerden başladı.
Yükseliş Trendinin Hakim Olduğu Dolar/TL’de 5,73 Liranın Üzeri Test Edildi!

Pazartesi günü açıklanan ve üç yıllık yol haritası niteliği taşıyan Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) ardından dünkü işlemlerinde 5,65 seviyelerinde bulunan dolar/TL, yukarı yönlü bir trende geçiş yaptı. Dün gün içinde dik bir yükseliş kaydeden kur, 5,7245 lira ile günü kapattı.

Salı gününe yatay bir seyirle başlayarak yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafif dalgalandı. Bugün 5,7124 liraya kadar gerileyen dolar/TL TSİ 09:23’te 5,7312 liradan alıcı buluyor.

5,73 sınırına kadar dayanan dolar/TL’nin söz konusu bu yükseliş trendinde TCMB’nin swap hamlesi, Fırat Bölgesi’ne ilişkin açıklamalar ve Suriye’de bir operasyonun gerçekleşme ihtimali etkili oldu.

Dolar/TL 5,73 Sınırına DayandıEkim ayının ilk gününe 5,65 seviyelerinde başlayan dolar/TL, dün akşam saatlerine yakın kaydettiği artışa rağmen bugün de yükseliş eğilimini sürdürüyor. Türk lirası dün %1’e yakın değer kaybı yaşarken, pek çok gelişen ülke para birimi ile G10 paralarının geneli de dolar karşısında değer kaybına uğradı. Ayrıca TL, dolar karşısından en fazla değer kaybı gören gelişmekte olan ülke para birimi oldu.

Eylül ayı genelinde sıkıştığı 5,65-5,75 bandını Ekim’de de sürdüren dolar/TL, geçtiğimiz hafta oluşan iyimser hava ile bir ara 5,64’lere gerilemişti. Dün ilk kurdaki ilk yükseliş hareketi Merkez Bankası’nın döviz karşılığı altın swap piyasasının açılmasına karar vermesiyle kaydedildi. Söz konusu gelişme kuru 5,67’ye yükseltti.

Fırat’ın doğusuna yönelik hükümet tarafından verilen sinyaller ve Suriye’nin kuzeyine ABD’den bağımsız operasyon olasılığının kuvvetlenmesiyle birlikte TL kayıplarını artırırken, kurda yükseliş meydana geldi.

TL Kayıplarını ArtırdıBunun yanında artan jeopolitik riskler de dolar/TL’nin yukarı yönlü seyretmesinde etkili oldu. Ayrıca küresel anlamda güçlenen dolar endeksi TL’de satış baskısını artırdı.

Yurt dışı piyasaların en önemli gündem maddeleri olan ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakereleri ile Brexit meselesinin gelişmeleri takip edilecek. Yurt içi piyasalar ise Perşembe günü açıklanacak olan enflasyon verilerini bekliyor.

Yapılan anketlere göre TÜFE’nin Eylül’de yaklaşık 1.5 puan artması bekleniyorken, yıllık bazda tek haneye inmesine yönelik beklentiler de mevcut görünüyor. Açıklanan rakamların ardından dolar/TL’nin ne yönde etkileneceği izlenecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum