Yatırım yapmaya başla!

Yükseliş Eğilimli Trump Etkisi Resesyonu Yıllarca Uzakta Tutacak

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller, piyasadaki yükseliş eğilimli Trump etkisi nedeniyle bir resesyonun yıllarca uzakta olabileceğini söyledi.
Yükseliş Eğilimli Trump Etkisi Resesyonu Yıllarca Uzakta Tutacak

Yale ekonomisti ve 2013 Nobel ödülü sahibi Robert Shiller, piyasadaki yükseliş meyilli Trump etkisi nedeniyle bir resesyonun yıllarca uzaklıkta olabileceğini söyledi.

Başkan Donald Trump’ın güçlü tüketici harcamalarına elverişli bir ortam yarattığını ve bunun durgunluğu engellemesi gereken büyük bir güç olduğunu vurguladı.

Narrative Economics isimli yeni kitabıyla gündeme gelen ve davranışsal bir finans uzmanı olan Shiller, Amerikalıların hala cüzdanlarını geniş bir şekilde açtıklarını belirtti.

Shiller Trump Etkisi Tüketici Harcama Teşvik Ediyor “Güçlü harcamaların, lüks yaşamı modelleyen motivasyonel konuşmacı başkanımız tarafından sağlanan ilham kaynağı ile ilgili olduğunu düşünüyorum” diyen Shiller, Wall Street’in etrafında hala belirsizlik ve risk olduğunun da üzerini çizdi.

Piyasalar havalanmadan önce Shiller Başkan Trump’ın görevden alma soruşturmasını geçmesi gerektiğini de ekledi. Trump’ın soruşturmasını, iyimser tahmini için en büyük tehdit olarak gösterdi.

Shiller, Donald Trump’ın bundan kurtulursa pazarın güçlendirilmesine bir süre katkıda bulunabileceğini aktardı.

Shiller Amerikalılar Harcama Devam Ediyor “Belki de Trump dönemi içindeyiz ve Donald Trump’ın sadece vergi indirimi değil ilham yoluyla piyasada bir etkisi olduğunu düşünüyorum.” Öte yandan Shiller, iyimser duruşuna rağmen ekonomideki her şeyin güllük gülistanlık olmadığı konusunda uyardı.

En çok borsa değerlemelerini ölçmek için kullandığı CAPE ya da Shiller PE isimli oranının, hala endişe verici bir düzeyde olduğunu belirtti. Geçtiğimiz Mart ayında CNBC’ye verdiği demeçte ekonominin 18 ay içinde resesyona girme ihtimalinin yüzde 50 olduğunu öne süren Shiller, çok fazla iyimser olduğunu söylemediğini çünkü aşağı yönlü olan bir CAPE oranının olduğunu aktardı.

Yine de Başkan Trump’ın harcama yanlısı iş yanlısı anlatısıyla görevde kalması durumunda, ekonominin ve piyasaların kazançlar için çok fazla pistlerinin olacağı fikrine bağlı kaldı. Shiller, bir sonraki durgunluğun üç yıl daha vurmayabileceğini ve bunun yumuşak olabileceğini iddia etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum