Yatırım yapmaya başla!

Yükselen Ticaret Savaşı Avrupa’nın Sallantılı Ekonomisini Alarma Geçiriyor

ABD ve Çin gerilimi yeniden yükselirken haberler, zorlu bir yılın ardından yeni yeni ayaklarının üzerine basmaya çalışan Avrupa için iyiye işaret etmiyor. İşte ayrıntılar;
Yükselen Ticaret Savaşı Avrupa’nın Sallantılı Ekonomisini Alarma Geçiriyor

ABD ve Çin ilişkileri yaşanan gelişmeler ışığında yeni bir döngüye girerken haberler, zorlu bir yılın ardından yeni yeni ayaklarının üzerine basmaya çalışan Avrupa için iyiye işaret etmiyor.

Sonuçta bu hafta iki dev ekonomi arasında bir ticaret anlaşması yapması beklenirken Donald Trump, 200 milyar dolarlık Çin ürünündeki yüzde 10’luk vergileri yüzde 25’e çıkaracağını söyleyerek şok etkisi yaratmış ve Çin de detaylara girmeden buna karşılık vermek durumunda kalacağını açıklamıştı. Çin Başbakan Yardımcısı ve heyeti, dün iki gün sürecek müzakereler için Washington’a gitse de ne uzmanlar ne de hükümet yetkilileri, görüşmeler hakkında olumlu açıklama yapmamışlardı.

İşte bu noktada, gerilimin yükselmesinin küresel bir etkisinin olacağı fakat Euro Bölgesi içinse riskin çok daha fazla hissedileceği söylendi.

Yükselen Ticaret Savaşı Küresel Etki Yaratacak Nitekim yaşananlar, Avrupa Komisyonu’nun bu hafta yayınladığı son kasvetli ekonomik değerlendirmesindeki belirgin risklerden birini hayata geçirebilirdi. Bölge aynı zamanda şu aralar kendi ABD son tarihiyle de yüz yüze. Sonuçta; tarihin daha da uzatılabilecek olmasına rağmen Trump’ın 18 Mayıs’a kadar otomobil ithalatına vergi uygulanıp uygulanmayacağına karar vermesi bekleniyor.

Bu noktada görüş bildiren Zürih Sigorta Grubu stratejisti Guy Miller; “küresel ekonomide çok kırılgan bir noktadayız, dünyanın pek çok yerinde endüstriyel bir durgunluk görüyoruz” dedi. Ve bunun yarattığı belirsizliğin halihazırda kırılgan olan küresel ticaret durumunun çok savunmasız olacağı anlamına geldiğini kaydetti.

Diğer taraftan ABD-Çin ilişkilerindeki gerileme, Euro Bölgesi ekonomisinin istikrar kazanmaya başladığını gösteren rakamları takip etti.

ABD-Çin İlişkileri Gerileme Euro Bölgesi İyileşirken Geldi İlk çeyrek büyümesi beklenenden iyi gelirken Almanya’daki sanayi üretimi ve fabrika siparişleri Mart ayında artış göstermişti. Ancak güven, iki yıldan fazla süredir en zayıf noktada kırılgan kalmaya devam ediyordu. Çin’deki Avrupa Birliği Ticaret Odası’nın Başkanı Mats Harborn da; “Bu saçma tarifelerden zaten etkilenmiş olan üyelerimizin dörtte biri ABD’ye ihracat yapıyorlar” dedi.

Ayrıca tarifelerin yüzde 25’e yükseltilmesinin bu şirketlere fazlasıyla zarar vereceğini ve çok taraflı zararın dünya çapında dalga dalga yayılacağını dile getirdi.

Tarifeleri Yükselmesi Şirketlere Zarar Verecek Son kısasa kısas anlaşmazlık, Avrupa Birliği liderlerini de endişelendiriyor gibi görünüyor. AB, geçen yıl Trump ile anlaşma ya varmıştı ve mevcut durumda da Avrupa ürünlerine daha fazla tarife getirilmesini engellemeye çalışıyorlardı. Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, bu hafta transatlantik ateşkesin gerçekleşeceğine duyduğu güveni belirtmişti.

Tabii, ortada Avrupa’nın endişelerinin tartışmalı olabileceği yorumu da vardı ki ABD ile Çin müzakereleri başarıyla sonuçlanabilirdi. Bank of America Merrill Lynch analistleri de bu ihtimal üzerinde durarak bir anlaşmanın Euro Bölgesi için daha iyi bir ikinci yarı görünümünü destekleyeceğini yazdı. Başarısızlığın ise kalıcı ticaret belirsizliği ve düz bir büyüme anlamına geleceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum