Yatırım yapmaya başla!

Yükselen Çelik “YKSLN” Koduyla Borsada İşlem Görmeye Başladı

Bugün yapılan gong töreniyle borsada işlem görmeye başlayan Yükselen Çelik, önümüzdeki yedi yıl içinde 1 milyar lira ciro hedefliyor.
Yükselen Çelik “YKSLN” Koduyla Borsada İşlem Görmeye Başladı

7-8 Kasım tarihleri arasında talep toplama işlemi tamamlanan Yükselen Çelik A.Ş.’ye halka arz büyüklüğünün 2,77 katı kadar talep gelmişti. 2019 yılında halka arzı yapılan 5 şirketten biri olan Yükselen Çelik paylarına gelen 1701 yatırımcı talebinin 1657 tanesini yurt içi bireyseller oluşturdu. 43 yıllık köklü marka için bu sabah Borsa İstanbul’da yapılan törenle gong zili çaldı.

Halka arzında yoğun ilgi gören Yükselen Çelik “YKSLN” koduyla borsada işlem görmeye başladı.

Yükselen Çelik Gedik Yatırım liderliğinde, 27 konsorsiyum üyesi aracılığıyla yapılan talep toplama işleminde 191.533.237,20 TL tutarında, 35.469.118 lot talep toplandı.

Bu sabah gerçekleşen gong törenine; Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun ile Yükselen Çelik Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk, CEO’su Barış Göktürk gibi isimler katıldı.

Ayrıca aracı kurum olarak görev alan Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık da törende yer aldı. Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ergun, Yükselen Çelik’in bu yıl borsada işlem görmeye başlayan beşinci şirket olduğunu söyledi. Bu şirketlerin de eklenmesiyle ayrılan kaynağın 231 milyon lira olduğunu belirtti.

Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk, vasıflı kalıp çeliğinde %14’lük payla, pazarın öncülerinden olduklarını açıkladı.

Barış Göktürk AçıklamaGöktürk, şirketin 65 yıllık aile deneyimine sahip olduğunu ve 43 yıllık vasıflı çelik tedarikçilerinden biri olduklarını söyledi. Halka arz süreci hakkında bili veren Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, geçen yıl 9 halka arz edilen şirket sayısı ile 5,4 milyar lira büyüklüğe ulaştıklarını belirtti.

Geçen yılın ikinci yarısından sonra halka arzların olmadığını hatırlatan Ayışık, bu yıl rakamın 231 milyon lira olduğunu söyledi. Yapılan halka arzın vasıflı çelik sektöründe ilk olduğunu söyleyen Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk, sermaye artırımından elde edecekleri kaynaklarla katma değeri yüksek ürün üretimine ağırlık vereceklerini anlattı.

Şirket olarak uzun vadeli planlar yaptıklarını belirten Göktürk, “Günlük hisse fiyatına bakmamanızı, bizi uzun soluklu değerlendirmenizi, kalıcı ve sürdürülebilir büyüme sağlamaya çalıştığımızı anlamanızı umuyorum. Bundan sonra sermaye piyasalarıyla birlikte büyüyeceğiz. Türkiye’de çoğu şirket bankalara borçlanarak büyüme yolunu seçiyor ve sonrasında halka arzla borç kapama yoluna gidiyorlar. Biz borçlanarak değil, halka arz olarak büyümek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yükselen Çelik önümüzdeki 7 yıl içinde cirosunu 1 milyar liraya çıkarmayı planlıyor.

1 Milyar Lira Ciro HedefiBarış Göktürk, şu anda 165 milyon lira olan cirolarını yedi yıl içinde 1 milyar liraya yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Hisselerin %60’ının kurumsal yatırımcılar, %40’ının ise bireysellere gittiğini açıkladı.

Gelen taleplerin beklentilerinin çok üzerinde olduğunu dile getiren Göktürk, yatırımcılara hisse fiyatlarına kısa vadeli bakmamalarını tavsiye etti. Uzun soluklu değerlendirmeleri halinde zarar etme ihtimallerinin olmayacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum